Rozpočtová politika jakékoli příští vlády se zřejmě nebude příliš odlišovat od kurzu nastaveného kabinetem Mirka Topolánka, v němž byl ministrem financí Miroslav Kalousek. A právě Kalousek, na nějž plynule navázal "úřednický" ministr Eduard Janota, bude mít podle všeho velké slovo při formování ekonomického programu nového kabinetu.

Pokud bude základ příští koaliční vlády postaven na spolupráci ODS a TOP 09, nelze očekávat výrazné zvyšování daní z příjmu fyzických a právnických osob, byť současný ministr financí varuje, že konsolidace rozpočtů se bez tohoto kroku neobejde.

Obě strany ovšem slíbily, že ozdravení veřejných financí lze provést i bez toho, a svůj program postavily především na úsporách. A trvají na tom.

"Jsem pořád hluboce přesvědčen, že to půjde bez zvýšení daní," prohlásil včera místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Připustil však, že kdyby jeho koaliční partneři nesouhlasili s hlubšími zásahy na výdajové straně, budou se muset zvyšovat rozpočtové příjmy.

Ve stejném duchu v neděli hovořil i ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

 ON-LINE: Jak ovlivní výsledek voleb český byznys?

"Nebude to moc populární, ale budeme na tom trvat, protože nás to donutí zabývat se výdajovou stranou rozpočtu," uvedl Kocourek v rozhovoru pro HN.

Někteří lidé z ODS přitom už před volbami neoficiálně hovořili o tom, že bude brzy nutné velmi radikálně zvednout daň z nemovitostí, kterou považují za spolehlivý zdroj příjmů.

ČSSD se může hodit

Pro případ, že by TOP 09 a ODS musely zvednout i přímé daně, hodila by se jim v koalici přítomnost levicového elementu. Tím se může za jistých okolností (například krach jednání se stranou Věci veřejné) stát ČSSD.

Bohuslava Sobotku by mohla ke spolupráci s pravicovými stranami dotlačit například napjatá situace v pokladně sociálních demokratů. První místopředseda ČSSD, který se bude chtít stát šéfem strany, také velice dobře ví, že každá vláda bude muset šetřit. K tomu má dost zkušeností ze svého působení na ministerstvu financí.

ANKETA: Jak si myslíte, že se výsledek voleb odrazí v české ekonomice?

Martin DivišKarel HavlíčekJan SvětlíkPetr PauknerRadek ŠpicarZbyněk Frolík
Luděk DrnecLumír Al-DabaghJiří JuřičekZdeněk Chrdle

Navíc po volbách, které levice prohrála i kvůli tomu, že podcenila strach obyvatelstva z důsledků finanční a hospodářské krize, bude muset ČSSD v ekonomické oblasti stejně upravit rétoriku, ať už bude ve vládě, či v opozici.

Rozpočtové úspory chystané středopravicové vlády by mohly mít i negativní vliv na českou ekonomiku. Když vláda sníží své výdaje, může zpomalit hospodářský růst.

"Celkově se dá říct, že koalice pravého středu bude mít pozitivnější vliv na inflaci a na úrokové sazby než levicová koalice, i když za cenu mírného snížení ekonomického růstu," uvedl v první reakci na výsledky voleb londýnský analytik Commerzbank Tatha Ghose.

Kdo zatočí s korupcí?

Jedním z důležitých témat uplynulých voleb byla i otázka boje proti korupci. O tom, jak si bude nová vláda počínat v této věci, napoví hodně již způsob, jakým nový kabinet vznikne.

První jednání lobbistických špiček pravicových stran nicméně už nyní naznačují, že místo očekávaného boje proti korupci se situace pod novou vládní administrativou může zhoršit. Nová vláda totiž bude rozhodovat o gigantických zakázkách v řádu stovek miliard korun.

Je to především výběrové řízení vypsané společností ČEZ, která hledá dodavatele na dostavbu temelínské atomové elektrárny. Na stole je personální obsazení ve vedení podniku a složení správních orgánů firmy. A jestli někde leží největší riziko rozpadu příští koalice, je to právě v této zakázce, kolem které vzniknou obrovské tlaky zájmových skupin. Stačí připomenout, že Topolánkova vláda podle slov bývalého premiéra doplatila na spory kolem prodeje Letiště Praha, podniku za pár desítek miliard. V tendru ČEZ se hraje o půl bilionu.

Byznys je náš kamarád

Podtrženo a sečteno: Český byznys se může spolehnout, že příští vláda by neměla ohrozit rating země ani stabilitu měny. Pokud svůj program protnou dvě hlavní pravicové strany, pak čekají podnikatele a manažery čtyři roky s vládou, která si uvědomuje nezastupitelný význam soukromého sektoru.

Rizikem pro český byznys je snad jen koalice sociálních demokratů a Věcí veřejných, držená u moci komunistickou stranou. Nejen kvůli podpoře KSČM, která by určitě požadovala zvýšení daní pro všechny, kdo nejsou ekonomicky motivovaní komunistickou stranu volit.

Tato varianta je však nejhůře proveditelná v praxi. Jednak Věci veřejné oficiálně bojují proti zadlužování státu, za druhé jejich představitelé prohlásili, že o podporu KSČM nestojí.

Jsem pořád hluboce přesvědčen, že to půjde bez zvýšení daní.

Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09, bývalý ministr financí

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist