118

Už dnes půjde lídr ODS Petr Nečas představit prezidentu Václavu Klausovi svou vizi o nové trojbarevné vládě s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Koalice se začala rodit už v sobotu večer, a pokud vznikne, bude mít ve sněmovně nejvýraznější většinu v historii Česka - 118 křesel. Vznik vlády ale může trvat i několik týdnů. Na Hrad jde dnes i nový lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, který by jako reprezentant vítězné strany měl podle zvyklostí dostat právo jednat o sestavení vlády jako první. Sám si ale velké naděje nedělá. Hned několikrát během víkendu zdůraznil, že ČSSD "nemá koaliční potenciál". Lídr ODS Petr Nečas včera potvrdil, že chce být premiérem.


46 000

Češi si ve volbách řekli o nový typ politiků. Ukázal to příklad předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který získal nejvíc preferenčních hlasů, 46 tisíc. Jaký je rozdíl mezi ním a zavedenými politiky? Nebere se tolik vážně a nesoustředí se na hádky s ostatními. Fenomén Schwarzenberg je tak velký, že udělal z TOP 09 za pouhý jeden rok třetí nejsilnější parlamentní stranu. A vrátil také vliv někdejšímu předsedovi lidovců Miroslavu Kalouskovi, ze kterého se opět stává jeden z nejmocnějších politiků v zemi. Právě on totiž bude hlavním stratégem při domlouvání nové vlády.


-1,4 milionu

(voličů odešlo od ODS a ČSSD)
Voliči dali oběma velkým stranám jasně najevo, že se musí radikálně změnit. ČSSD přišla o 574 tisíc hlasů oproti minulým volbám, ODS o 835 tisíc hlasů. Je to trest za korupční skandály, za předražené zakázky, za bezostyšné čerpání poslaneckých náhrad a za to, že veškerou energii věnují vzájemným půtkám. V ODS i ČSSD se chystá personální zemětřesení. U občanských demokratů možná už v červnu na mimořádném kongresu. ČSSD čeká sjezd na jaře.


Léčba Řeckem

(-50 miliard Kč ročně)
Pravici přinesla vítězství sázka na varování před státním krachem. Opatrní Češi na to slyšeli a místo sociálních dávek od ČSSD podpořili škrty v rozpočtu. Především lidé placení z veřejných rozpočtů však brzy poznají, co znamená vláda "rozpočtové odpovědnosti".


3,7 milionu

(preferenčních hlasů)
Naprostým fenoménem letošních voleb bylo kroužkování. Voliči ho rekordně využili. Udělili celkem 3,7 milionu preferenčních hlasů. Před čtyřmi lety to bylo 1,9 milionu. Celé řadě politiků tím zabránili vstoupit do sněmovny. Například lídrovi ODS v Olomouckém kraji Ivanu Langerovi. Volby byly rekordní i v tom, kolik rezignací se objevilo pouhý den po jejich skončení. Kromě čtyř předsedů stran končí v čele pražské ODS Pavel Bém nebo také hlavní manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.


Koalice pro byznys

(30 až 60 miliard Kč ročně)
ODS a TOP 09 slibují, že se jim podaří ozdravit hospodaření státu bez zvyšování přímých daní. Na řadu by měla přijít i odkládaná penzijní reforma, která bude velkou příležitostí pro soukromé fondy. Vítězství pravice je dobrou zprávou také pro finanční trhy, které ještě v pátek znervózňovala hrozba patového výsledku voleb.


5 hodin

Málokdo čekal, že největší favorit voleb Jiří Paroubek prohraje a ještě k tomu oznámí rezignaci už pět a půl hodiny po uzavření volebních místností. Šanci mít vládu ztratil, protože nezískal hlasy svých vlastních voličů. V tradičně levicových krajích volilo ČSSD o stovky tisíc lidí méně, než před čtyřmi lety, jako by se proti Paroubkovi postavili jím často zmiňovaní "obyčejní lidé". Faktorů bylo víc, Paroubek neměl silné konkrétní téma, jako byly zdravotnické poplatky v roce 2008, voliči ČSSD také nepatří k nejdisciplinovanějším, z jejich pohledu se zdálo, že když Paroubek podle průzkumu dlouho a jasně vede, nemusí k volbám přijít. A řadu voličů zase odradil Paroubkův konfrontační styl. Tisíce hlasů odlákal Miloš Zeman, který šel do voleb právě za tímto účelem.


11 %

Další nová hvězda voleb, Věci veřejné, byla ještě před rokem nevýznamnou pražskou stranou. S populárním Radkem Johnem se vyšvihly na 11 procent a mají 24 poslanců. Jsou ale velmi kontroverzní stranou. Nutí například své poslance pod hrozbou sedmimilionové pokuty hlasovat tak, jak si bude přát vedení strany, a v programu mají silně populistické prvky připomínající republikány Miroslava Sládka. Budou rizikem pro koaliční partnery. Jejich úspěch totiž stojí na vymezování se vůči ostatním stranám a je možné čekat, že budou svoji politiku prosazovat velmi nekompromisně, například i za cenu pádu vlády.


52

Korupce se stala vedle zadlužování největším tématem voleb. Pravice slibuje řadu opatření a působí odhodlaněji než dřív. Česko by se tak konečně mohlo začít posouvat vzhůru z nynějšího 52. místa v žebříčku vnímání korupce. Zatím se ale nezdá, že by se strany snažily odstřihnout od prostředí, které nepůsobí právě čistě. Pražská ODS v sobotu slavila v pražských Žlutých lázních, které má pronajaté firma napojená na lobbistu Romana Janouška, o něhož se kvůli podezřelým transakcím zajímala švýcarská prokuratura.


Byznys pro koalici

(700 miliard Kč)
Nová vláda bude rozhodovat o gigantických zakázkách v hodnotě stovek miliard korun. ČEZ bude vybírat dodavatele na rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně. Ve hře jsou i další zakázky, kolem kterých se budou točit lobbisté a s nimi i velké provize.


22,1%
ČSSD

20,2%
ODS

16,7%
TOP 09

11,3%
KSČM

10,9%
VV