Energetická společnost ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) či RPG Partners. Tyto tuzemské firmy hodlají využít masivní privatizace polských firem, kterou chce tamější vláda "zalepit" svůj státní dluh. Celkem by měl privatizační "výprodej" Polsku přinést 25 miliard zlotých - asi 155 miliard korun.
Největší výnosy by měl stát získat z oblasti energetiky. Před podpisem smlouvy je například prodej 92 procent akcií ztrátového černouhelného dolu Silesia firmě EPH. Ta hodlá v dolu vzdáleném jen třicet kilometrů od českých hranic zvýšit dvojnásobně těžbu na 2 miliony tun uhlí ročně.
O poloviční podíl ve státní firmě ZE PAK, jíž patří tři elektrárny a doly se nejspíše utkají dva tuzemští hráči - energetický gigant ČEZ a podnikatel Zdeněk Bakala prostřednictvím investiční firmy RPG Partners, v níž je spoluvlastníkem.
ČEZ zároveň včera podal nabídku na koupi většinového podílu v polské energetické společnosti Energa. Podle dostupných informací má zájem i o získání kontroly nad polským koncernem Tauron. ČEZ je přitom v Polsku aktivní již roky. Od ledna 2006 vlastní například většinu v elektrárnách Skawina a Elcho.
Polská privatizace
Kolik vynese
Letos chce Polsko získat z prodeje státních podílů v přepočtu asi 155 miliard korun.
Co se prodává
Poláci doufají, že nejvíc jim mohou přinést prodeje podílů ve významných energetických podnicích. Jde například o firmy Energa, Tauron, PGE, Enea či důl Silesia.
Co se už prodalo
Na konci dubna prodaly polské úřady 42procentní podíl ve státní mincovně Mennica Polska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist