Kandidát na premiéra Petr Nečas vyrazil do boje s neprůhlednými armádními zakázkami. Chce změnit zákon, podle kterého Česko může nakupovat zahraniční zbraně pouze od úzké skupiny domácích firem. "Musí dojít k výrazné změně zákona. Jen kosmetické úpravy nestačí," sdělil HN Nečas.
Patnáct let starý zákon patří v Evropské unii mezi rarity. Na jeho existenci vydělává například společnost Omnipol, přes kterou ministerstvo obrany jen za poslední čtyři roky nakoupilo zbraně a další materiál za více než pět a půl miliardy korun. Kolik na tom Omnipol vydělal, není známé. Nelze totiž zjistit, za kolik prostředníci zahraniční zbraně nakupují a za kolik je poté Česku prodávají.
Za Omnipolem stojí zbrojař Richard Háva, přítel místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Právě Kalousek patří k zastáncům platnosti zákona. "Jsem přesvědčen, že nákupem přes prostředníky se nic neprodražuje," tvrdí Kalousek.
Je tedy zřejmé, že Nečas to s prosazením změn nebude mít snadné. Nadšeně se totiž na možnou úpravu zákona nedívají ani někteří vlivní poslanci z jeho vlastní strany. "Ministerské úředníky by zahraniční zbrojaři mohli ošulit," říká dosavadní šéf sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím. Sám však přiznává, že si nevzpomene na žádnou z evropských zemí, kde by podobný zákon platil.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist