Už čtyři roky akcionáři a šéfové Sokolovské uhelné František Štěpánek a Jaroslav Rokos úspěšně brání tomu, aby jim do firmy vstoupil Pavel Tykač. V pondělí se odehraje rozhodující bitva, z níž mohou vyjít jako svrchovaní vládci nad firmou, nebo utrpět osudovou prohru. Do dražby jde 30procentní podíl v dolech.

Dražbou vyvrcholily spory mezi akcionáři Sokolovské. Ty začaly brzy po privatizaci firmy, v níž v roce 2004 koupili technický ředitel Jan Kroužecký, finanční šéf Rokos po 30 procentech a generální ředitel Štěpánek 40 procent akcií. Partneři se neshodli v názorech na řízení. Kroužecký odešel z vedení a navíc se dohodl na prodeji svého podílu s finančníkem Tykačem. Partneři to cítí jako nepřátelský krok.

Tykač je tvrdý hráč, který se s potěšením pouští do kontroverzních či oportunních investic. Vlastní i poloviční podíl v mostecké těžební skupině Czech Coal. S akciemi Sokolovské by se stal jedním z nejmocnějších domácích uhlobaronů. A má také ne zrovna lichotivou pověst kvůli někdejšímu angažmá ve firmě Motoinvest, za níž zůstaly dvě padlé banky a vytunelované CS Fondy.

Účinná obrana

Kroužeckého společníci se začali jeho příchodu bránit. Uplatnili své předkupní právo na partnerovy akcie, jež plyne z akcionářské smlouvy. Zároveň Kroužeckého odstřihli od zisků Sokolovské. Jde o velké peníze. Firma má na účtech ke konci loňského roku nerozdělených téměř deset miliard korun.

Sokolovská do letoška vůbec nevyplácela dividendy. Manažeři si vybírali zisky v tantiémách, v nichž do loňska rozdělili půl miliardy korun. "Po Kroužeckém ve firmě zbyly problémy, my mu zhodnocujeme majetek bez jeho přičinění. A manažeři mají na firmu pozitivní vliv," vysvětlil postup vůči partnerovi loni pro HN šéf Sokolovské Štěpánek.

V roce 2006 vzplála mezi partnery právní bitva. Soudy řeší 13 žalob akcionářů Sokolovské, pravomocně (v neprospěch Kroužeckého) skončila zatím jediná. Právě včera Vrchní soud řešil další Kroužeckého žalobu, rozhodnutí bylo odročeno. Celý spor se dostal do patu. Až před několika měsíci došlo k zvratu.

Kroužecký oznámil, že má dluhy - zhruba miliardu korun. "Kupoval na úvěr zahraniční akcie, musí úvěr předčasně splatit, na což nemá prostředky," vysvětluje Kroužeckého advokát Radek Bláha.

Na Kroužeckého majetek byla vyhlášena exekuce a exekutor Juraj Podkonický mu zabavil právě sporný podíl v Sokolovské. Akcie se mají prodat toto pondělí v dražbě. Pokud je nevydraží Štěpánek s Rokosem, mohou se dostat k Tykačovi.

Vyvolávací cena na akcie, znalci oceněné na 3,7 miliardy korun, začíná na 1,23 miliardy. Pokud se na dražbě strhne bitva, může konečná cena šplhat hodně vysoko. Před časem byli Štěpánek s Rokosem ochotni Kroužeckému dát za jeho podíl 3,6 miliardy. Sám Kroužecký si podíl cení na dvojnásobek této sumy.

Hledají se peníze

Oba ředitelé Sokolovské se na dražbu finančně pečlivě zajišťují. Počátkem června nečekaně schválili dividendu z loňského dvoumiliardového zisku firmy. Celkem se dělí o 500 milionů korun, z nichž dostanou Štěpánek s Rokosem 350 milionů. Kromě toho si prosadili, že mohou na nákup akcií použít i peníze Sokolovské.

Není vyloučeno, že do hry po jejich boku vstoupí další velký hráč, energetická firma ČEZ. Ta s Tykačem tvrdě válčí na trhu s uhlím, vzájemné vztahy jsou velmi nepřátelské. A ČEZ nevylučuje účast v pondělní dražbě. "Nezveřejňujeme úmysly dopředu," vyhýbá se jasné odpovědi mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Další potenciální zájemci, Penta či Energetický a průmyslový holding, za nímž stojí silné skupiny J&T a PPF, přitom účast v dražbě odmítají. "Nejdeme do ní," říká mluvčí EPH Martin Maňák. "Ani nevím, kdy dražba je, pustil jsem to z hlavy," dodává akcionář Penty Marek Dospiva.

Takový nezájem není běžný, je-li na trhu téměř třetinový balík ziskové těžební firmy, která má navíc vlastní velkou teplárnu. "Sokolovská je velmi atraktivní, ale rizikem pro investora jsou nevyzpytatelné spory akcionářů," vysvětluje Petr Novák, analytik Atlantik FT. Zatím není ani jisté, že dražba hladce proběhne.

Nezákonná dražba?

Může se totiž stát, že se ji akcionáři Sokolovské pokusí zpochybnit. Podle jejich advokáta Radka Pokorného je "nezákonná".

Šéfové Sokolovské považují za "podivnou náhodu", že organizací dražby Podkonický pověřil firmu Global Brokers, která kdysi pracovala pro Tykače. A hlavně tvrdí, že Kroužeckého dluhy jsou uměle vytvořeny jen proto, aby bylo možné dostat jeho akcie do dražby. Kroužecký měl prý možnost dluhy splatit, kdyby jim svůj podíl prodal. A naopak: protože jim Kroužecký loni v září nabídl odkoupení jejich vlastních akcií celkem za 17 miliard korun, říkají: "Jak může dlužit miliardu, když měl 17 miliard?!"

Podle advokáta Bláhy ovšem 17 miliard jeho klienta, pocházelo "z cizích zdrojů", loňská nabídka nic neříká o majetkových poměrech Kroužeckého. A navíc Bláha tvrdí, že se klient zadlužil i kvůli tomu, jak se k němu partneři chovali. Zda se šéfům Sokolovské jejich tvrdost vůči partnerovi vyplatí, nebo za ni budou pykat, se nejspíš ukáže už v pondělí.


Kdo hraje proti komu

František Štěpánek
Jaroslav Rokos
Šéf SU Štěpánek drží 40, finanční ředitel Rokos 30 procent akcií SU. Tykače ve firmě nechtějí, na podíl svého partnera uplatňují opci.

Jan Kroužecký
Pavel Tykač
Bývalý technický ředitel Kroužecký drží 30?procent akcií. O jeho podíl, který jde v pondělí do dražby, má zájem Tykač.