Havárie v datech

20. duben 2010
Exploze na plošině Deepwater Horizon usmrtila 11 dělníků, jejich těla nebyla nalezena. Dalších 17 osob bylo zraněno.
22. duben
Plošina se potopila.
3. duben
Dosud není hlášen žádný únik nafty, úřady vyjadřují opatrný optimismus. Stále se má za to, že nehoda nemusí mít velké ekologické dopady.
25. duben
Objevila se velká ropná skvrna, den poté již pokrývala 1500 km čtverečních.
19. květen
Ropa zasáhla vzácný ekosystém na pobřeží Louisiany.
4. červen
Po několika neúspěšných pokusech se podařilo nasadit speciální ventil a část ropy odčerpávat.

Evoluce bitevních lodí, superzbraní prvních dekád dvacátého století, učinila z ropy strategickou surovinu. Větší výhřevnost nafty umožnila zvýšit rychlost mohutných bitevních křižníků a získat tak převahu nad flotilou obrněnců poháněných uhlím.

I když byla nafta původně využívána jen jako doplňkový zdroj energie, stalo se zajištění spolehlivého zásobování "černým zlatem" pro Británii prioritou ještě v době, kdy byly jak automobilismus, tak letectví v plenkách a nebyl jim přisuzován valný vojenský význam.

To je jeden z důvodů, proč se britská vláda v roce 1914 stala podílníkem Anglo-perské ropné společnosti, která v tu dobu již pátým rokem držela koncese vydané perskou vládou. Finanční injekce vyjednaná Winstonem Churchillem, tehdy prvním lordem admirality, umožnila zvýšit těžbu a britské vládě zajistila nadpoloviční podíl.

Ropná firma, kterou dnes známe pod názvem BP, za svou 101 let dlouhou existenci pětkrát změnila jméno, což většinou reflektovalo politický vývoj a změny právní formy.Téměř polovinu doby své historie, od padesátých let až do konce tisíciletí, nesla název British Petroleum, z něhož je odvozena i zkratka BP.

Původní název již jen historie

K původnímu významu písmen BP se dnes už společnost nehlásí, i když výklad Beyond Petroleum, odkazující na další neropné aktivity, se do obecného povědomí prosadit nepovedlo. Naopak, kritici firmy, v těchto dnech především američtí politici s prezidentem Obamou v čele, firmu názvem British Petrol často "omylem" titulují.

Pod taktovkou Anglo-perské společnosti vyrostla největší rafinerie světa. Od roku 1912 až do íránsko-irácké války, kdy rafinerii zničila Saddámova vojska, se v Abadanu zpracovávalo nejvíce ropy na světě.

Strategický význam firmy byl tak velký, že pro její ochranu byly vlády Británie a USA ochotny zasahovat i do mocenských poměrů v oblasti.

Kauza BP v číslech


40 tisíc barelů denně
je horní odhad množství unikající ropy. Dosud experti předpokládali poloviční množství.

2,6 miliardy dolarů
je výše očekávané dividendy BP za první čtvrtletí. Tuto částku vyplatila BP v osmi čtvrtletích za sebou. Nulovou dividendu moderní historie firmy nepamatuje.

40 procent
podílu v BP drží američtí státní příslušníci. I jejich příjmy tlak Obamovy administrativy ohrožuje.

Když v roce 1951 demokraticky zvolený íránský premiér Muhammad Mosaddek firmu, tehdy zvanou Anglo-íránská ropná společnost znárodnil, následně odmítl akceptovat rozhodnutí Haagského soudu o rozdělení zisků v poměru 1:1 a jednal o prodeji ropy se Sověty, pomohla americká CIA a britská MI6 zorganizovat Mosaddekovo svržení. Výkonná moc se vrátila do rukou šáha a společnost, nyní už British Petroleum, mohla v těžbě pokračovat.

Od sedmdesátých let BP pohltila mnoho velkých těžařů. Postavení firmy značně posílila fúze s americkým gigantem Amoco.

Nyní je jedním z hlavních světových hráčů na trhu ropy. Zda jím zůstane, je otázkou. Záleží na tom, jak se jí podaří vyrovnat s havárií v Mexickém zálivu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist