Začne-li správce největšího a nejznámějšího dluhopisového fondu na světě Pimco sahat po akciích, může to způsobit, že se pozvedne nejedno obočí. Ale současné rozhodnutí společnosti otevřít dva nové akciové fondy v Evropě jen podtrhuje trend diverzifikace, který se rozšířil mezi správci investičního majetku.

Hlavní rival Pimca, investiční společnost BlackRock, začal nakupovat akcie již v roce 2005. Ostatní velké fondy, například Aberdeen Asset Management, se zatím v posledních letech přeměnily z regionálních společností na globální.

"Pimco jde ve stopách BlackRock. Dává to smysl - rozšíří působnost svých fondů a nabídne svým klientům lepší služby," vysvětluje kroky společnosti výkonný ředitel poradenské firmy Create-Research Amin Rajan. Již loni v prosinci Pimco oznámilo, že najalo Neela Kashkariho, aby společnost vedl tímto směrem. Kashkari řídil za vlády George Bushe 700miliardový vládní záchranný program TARP.

Jiní analytici se domnívají, že za rozhodnutím společnosti Pimco stojí hlavně snaha o rozšíření aktivit v Evropě. Řada manažerů amerických fondů hledá nyní cesty, jak expandovat z amerického trhu na evropský a asijský. Tyto plány jsou důsledkem rostoucího "zmezinárodňování" investičních portfolií.

"Klienti chtějí stále více, aby manažeři fondu věděli jak o dluhopisech, tak o akciích, a požadují globální rozměr investic," říká Stephen Birch z firmy Hymans Robertson.

Podle vyjádření společnosti Pimco došlo v posledních několika letech k podstatné změně v tom, jak klienti nahlížejí na správce svého majetku a že začali požadovat konzultace v širší škále témat.

Pro šéfy fondů, jako je Pimco, který spravuje jeden bilion dolarů, je potřeba diverzifikace ještě naléhavější, protože je těžké zopakovat vysokou výnosnost aktiv z loňska. Částečně je to kvůli rostoucí nervozitě na trhu s evropskými státními dluhopisy a také kvůli tomu, že výnosy dluhopisů evropských firem mohou právě nyní vrcholit.

Stratég společnosti Citigroup Guillermo Felices si myslí, že výnosy budou letos mnohem nižší než loni, protože investoři se musejí vyrovnat s důsledky dluhových krizí.

"Pokud věříte, že dividendy z evropských akcií porostou, pak je to činí atraktivnějšími než dluhopisy," říká James Henderson, britský manažer akciového fondu společnosti Henderson Global Investors. "Investoři mohou očekávat větší výnosnost kapitálu v akciovém než v dluhopisovém fondu. Jak trhy oživují, investoři utíkají od dluhopisů a vrhají se na akcie. Zatím je však ještě brzy - prodej britských akciových produktů je stále slabý," dodává.


Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist