Jaké investice byste doporučil realizovat vlastníkům panelových domů?

V ČR je skoro 1,2 milionu bytů v domech postavených panelovou technologií. CERPAD prováděl v nedávné době průzkum stavu těchto domů (PanelSCAN 2009). Podle ní jsou panelové domy v "poločase rozpadu". Zhruba polovina z nich sice prošla od počátku 90. let opravou, ale u valné části takto opravených panelových domů byly provedeny pouze ty nejnutnější práce. A to pokud možno za co nejméně peněz, často bez projektu, bez technického dozoru... Na mnohých z nich se proto projevují nové závady, na jejichž odstranění se hledá moc těžko jak zdůvodnění, tak finanční zdroj.

Proto doporučuji všem vlastníkům, kteří o opravě, regeneraci či zateplení panelového domu uvažují, ať se nejprve s někým dobře poradí, co jejich dům v dané chvíli potřebuje, pak si zadají nezávislý projekt a provádějí rekonstrukci v co nejširším měřítku. Tím myslím komplexní opravu všech důležitých funkčních částí budovy v rámci jednoho projektu.

Jak se správně říká, o peníze jde až v první řadě, a v ČR máme teď nebývale příznivé podmínky pro získání státních dotací. Především z programu Zelená úsporám, který se pro panelové domy nedávno "otevřel". Současně nastavené podmínky dokonce umožňují kombinaci s jinými dotačními tituly (např. Nový Panel), takže investor může získané dotace maximalizovat.

Co taková opatření přinesou v současnosti a výhledově v budoucnu?

O tom, že zateplit panelový dům je výhodné a správné, dnes snad už nikdo nepochybuje. Příkladem je bývalé východní Německo, kde se neopravené paneláky musely dokonce začít bourat. To samé ale platí i pro některé sídlištní lokality v českých městech, kde se během několika málo let z normálních sídlišť stala faktická neobyvatelná ghetta. Pro ně je zateplení a komplexní oprava panelového domu záchranou.

Regenerovaný dům poskytne svým obyvatelům kvalitní bydlení po dobu jedné generace na úrovni současných požadavků na stavební techniku, hospodaření s energií, hygienu a estetiku bydlení. Z praxe víme, že dochází k úspoře energie až 50 % (pro dotaci z programu Zelená úsporám postačuje 40 %, pozn. red.), zvýší se vnitřní pohodlí bytů a významně se omezí teplotní vlivy na konstrukci domu, což v důsledku prodlužuje jeho životnost a navyšuje i cenu bytů.

Jaké je vaše doporučení pro podání žádosti v programu Zelená úsporám?

Je jasné, že bez zodpovědného a aktivního přístupu obyvatel, kdy prvním krokem často bývá potřebné navýšení fondu oprav a druhým rozhodnutí o přijetí úvěru, se úspěšná komplexní regenerace panelového domu uskutečnit prakticky nedá. Mé doporučení je tedy poměrně jednoduché:

Nejednat zbrkle a svěřit se do rukou odborníků, kteří mají zkušenosti a ověřitelné reference s přípravou obdobných projektů.

Nechat vypracovat nezávislý projekt, který poslouží i jako objektivní zadání při výběru realizační firmy.

Vybrat si pro realizaci solidní prováděcí firmu (nejlépe jednoho partnera pro celý projekt), která nabídne nejen dobrou cenu, ale také kvalitu a spolehlivé záruky a svoji kompetenci dovede doložit ověřitelnými referencemi z obdobných staveb. (Při využití dotace z programu Zelená úsporám musí být zároveň ze Seznamu odborných dodavatelů, pozn. red.)

Na nic dlouho nečekat. Právě teď i díky možnostem získání dotací ze státních peněz je nejvhodnější doba. Podmínky už zkrátka nemusí být lepší.