Zdá se, že uplynulé tři měsíce, během nichž spolu s pády akciových burz výrazně ztrácely i komoditní indexy, zpochybnily platnost "zaručených" investorských tipů o nepřímé závislosti cen těchto rozdílných aktiv.

Komodity, tolik oblíbené zejména v dobách inflace jako záruka uchování hodnoty bohatství, totiž zažily od dubna do června nejhorší čtvrtletí od roku 2008. Stejně špatné období za sebou mají i akciové trhy.

Nejpopulárnější komoditní index S&P GSCI se poprvé po šesti čtvrtletích dostal do ztráty, připomíná britský list Financial Times. "Po velmi dlouhém období růstu došlo ve druhém čtvrtletí ke změně trendu na trhu," uvedl komoditní analytik Kevin Norrish z Barclays Capital v Londýně.

Na poklesech cen zejména kovů využívaných v průmyslu a ropy se podepsala celková nervozita investorů ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky. Tu zvyšují například zprávy o zpomalení průmyslové výroby v Číně či nepříznivá data o americké nezaměstnanosti.

Mezi největšími propadáky je například měď, která ze svých maximálních hodnot v dubnu ztratila zhruba 18 procent, nebo železná ruda, jejíž cena klesla o čtvrtinu.

Zatímco se ale v minulosti ceny komodit vyvíjely tradičně nezávisle nebo často protichůdně k trhu cenných papírů - čehož investoři s oblibou využívali ke snižování rizika svých portfolií, tentokrát se odborníci shodují, že se nervozita na finančních trzích podepisuje i na komoditách.

Vývoj ceny komodit v tandemu s akciemi dobře ilustruje více než tříprocentní propad akciového indexu S&P 500 před třemi dny a 2,8procentní pokles indexu 19 komodit Reuters/Jefferies CRB v tentýž den.

Podobná závislost byla zřejmá třeba také 4. června, kdy se maďarská vláda vyjádřila ke splácení státního dluhu a zároveň trhy ovlivnila zpráva o nepříznivém vývoji trhu práce v USA. Tehdy akciový index S&P 500 ztratil 3,4 procenta, zatímco index CRB odepsal 2,3 procenta.

Podle renomovaného časopisu Forbes nervózní investoři v současné době málo rozlišují mezi jednotlivými druhy aktiv nebo i mezi různými komoditami. Ty by - alespoň podle známých ekonomických teorií - přitom měly podléhat rozdílným vlivům poptávky a nabídky.

Podle vědců Wej Siunga z Princetonské univerzity a Kche Tchanga z čínské Renmin University se na rozdílném způsobu obchodování s komoditami, a tedy i rychlejší reakci na vývoj ekonomik, podepisuje větší využívání finančních derivátů. Ty umožňují investorům flexibilnější příchod i odchod z komoditních trhů.

Ohledně dalšího vývoje cen komodit jsou ale odborníci optimističtí. Podle nich se poptávka po komoditách brzy vrátí k růstu, zejména díky poptávce z rozvíjejících se trhů.


Očekávám, že ceny komodit znovu porostou, jakmile začne sílit světová ekonomika. Už nyní ale začíná být zřejmé, že poptávka z rozvíjejících se trhů se rychle vzchopí.

Kevin Norrish, komoditní analytik Barclays Capital



propady ve 2. čtvrtletí


akciový index S&P 500

13,6%

komoditní index CRB

9%

cena mědi

18%



SKORO O PĚTINU LEVNĚJŠÍ
Mezi největší propadáky patřila ve druhém čtvrtletí měď, která od dubna zlevnila o 18 procent.
FOTO: BLOOMBERG

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist