Zatímco s někým se vám pracovní jednání daří, s druhým pořád drhne. Někdo neusedne k jednacímu stolu bez seznamu racionálních argumentů a druhý nezačne přemýšlet, dokud s protistranou neváže alespoň trochu osobnější vztah. Sedí totiž proti sobě "racionál" a emočně založený člověk. Jak efektivně vyjít s někým, kdo je úplně jiný, než vy?


1. Individualista

Charakteristika typu: Rád pracuje na úkolu sám a s nikým se "nedělí o koláč". Často jde o schopného člověka, který práci udělá rychleji a efektivněji sám než s dalším. Občas nerad pracuje v týmu prostě jen proto, že nemá stejně schopného partnera a "nosil by někoho na zádech".

Jak vyjít s šéfem: Když rozumíte oboru, stejně dobře jako on, půjde to. Pokud se málo angažuje jako šéf, musíte jej mobilizovat přes běžné komunikační kanály - maily či porady. Každý šéf, i individualista, se musí alespoň jednou týdně sejít s podřízenými. Přijďte připraveni, atakujte nadřízeného. Nebo využijte všech mítinků, setkání i neformálních setkání. Zkuste šéfa přesvědčit, že se větší komunikace vyplatí. Zkuste "zblb-nout" i další extrovertnější partnery ve firmě tak, aby schopného individualistu zapletli do širších sítí.

Jak vyjít s podřízeným: Nemá cenu lámat ho pro tý-movou práci. Musí být ale přínosem pro firmu. Pokud jeho individualismus příliš trčí, je možné nastavit systém tak, jeho, aby musel sdílet svoje znalosti, třeba napsat článek do podnikového časopisu. Lze jej pověřit vedením skupinky, aby si nemohl syslit svoje know-how.


2. Dobrotisko

Charakteristika typu: Rádi pomáhají ostatním. Nedokážou druhého odmítnout. Záleží na míře, zda jim přátelskost pomáhá v byznysu, nebo se zamotají do zneužívání druhými lidmi.

Jak vyjít s šéfem: Vlídnost a vstřícnost má odvrácenou stranu. "Dobrotisko" si vás zavazuje. Při hodnocení výkonu je ve hře řada proměnných, které nesouvisí vždy s prací, ale sympatiemi. Upozorněte na svůj přínos, srozumitelně řekněte, co se vám povedlo. Takový vedoucí neumí přednést a prosadit nepopulární opatření. Můžete mu jemně naznačit, že když říká všemu "ano", vytváří něco, co je neseno proudem, než že by tým vedl žádoucím směrem.

Jak vyjít s podřízeným: Dejte najevo, že si vážíte jeho smyslu pro dobré vztahy. Ale zároveň dejte najevo, že se do zaměstnání chodí hlavně kvůli práci. Když si nabere úkoly, aby ulevil druhým a upozornil na svou šlechetnost, dejte mu najevo že si v týmu sice občas pomáháme, ale profesionál by si měl ve většině případů s agendou poradit sám.


3. Hulvát

Charakteristika typu: Bývá postrachem firmy. Křičí, bouchá věcmi. Okolí častuje nevybíravými nadávkami. Pokud je ledově klidný, obvykle chystá odvetu. Jeho osvědčenou zbraní je ironie a zesměšňování. Mezi silné stránky patří schopnost bojovat všemi prostředky. Pokud se pere za dobrou věc, mnohé prosadí. Jenže často zhoršuje image organizace.

Jak vyjít s šéfem: Nevolte stejně agresivní způsob komunikace. Stejně si jej nemůžete v roli podřízených dovolit. Na místě ale není ani přehnaná vstřícnost. Přílišnou slušnost považuje hulvát za slabost. Zvolte chladný a odměřený přístup. Snažte se neuhnout očima a osobní útoky ignorujte, reagujte jen na věcné argumenty. Zejména ženy by si měly dát pozor na úsměv nebo přikyvování, protože působí, že tak schvalují chování hulváta. Pokud si nemůžete pomoci, tak si raději elegantně podepřete bradu rukou, ale nepřikyvujte!

Jak vyjít s podřízeným: Jasně a včas vymezte hranice. Hulvát nesmí mít pocit, že mu projevy hrubosti procházejí nebo pomohou. Pokud někoho napadá, znevažuje, neměl by šéf váhat takovému člověku udělit důtku nebo vytýkací dopis. Zabere i doplnění týmu o autoritu, která na něj platí.


4. Intrikán

Charakteristika typu: Jsou to lidé, kteří taktizováním hlavně ve větších firmách dosáhnou mnoha výhod. Touží po moci a neváhají použít jakýkoli prostředek.

Jak vyjít s šéfem: Neskočte mu na image milého, citlivého a inteligentního člověka. Na začátku se asi spálíte, protože je třeba času, aby s ním člověk udělal zlou zkušenost. Časem odpozorujete, že si v jedné minutě s někým padá kolem krku a jen co zaklapnou dveře, mu třeba nepodepíše další kontrakt či jej jinak potopí. Pokud jste podřízení, není těžké se držet stranou, stejně míří výš a vás většinou bere jako obslužný personál. Jen se vám jako podřízenému vyplatí odstup a archivovat si zápisy z jednání a schůzek. Často rád překrucuje fakta, že se pak nestačíte divit.

Jak vyjít s podřízeným: Osvědčí se mezi čtyřma očima říci, že o jeho intrikaření víte, a co tím sleduje. Většinou to pomůže. Nebo se může problém, který vyrobil, vytáhnout na poradě a uvést na pravou míru. Největší sebeobranou je odmítat pochlebování a podlézání intrikána. Dejte si pozor, co před ním říkáte. Obrátí proti vám i nevinné osobní věci. Nerozebírejte s ním druhé kolegy či nadřízené v jejich nepřítomnosti. Vždy odmítněte jeho pomoc prostřednictvím jeho sítí známých. Většinou si tím chce druhého zavázat a brzy vám to připomene.


5. Perfekcionista

Charakteristika typu: Jsou to velmi pracovití lidé, kteří se snaží dotáhnout jakýkoli úkol do nejmenších detailů. Často se však "utopí" v jednotlivostech a nezvládají splnit předepsané termíny. V řadě povolání je tento rys vítaný - účetní, kontroloři, vývojáři... Jenže v mnoha branžích je třeba zvládnout správný poměr kvality k vynaloženému času.

Jak vyjít s šéfem: Váš šéf má právo po vás žádat stoprocentní výkon a kvalitní práci. Připravte se na to, že vám při hodnocení většinou pokazí radost z práce, protože vyzdvihne případnou chybu a opomene devadesát procent kvality. Když se něco opravdu povede, řekne, že je to samozřejmost. Nenechte se tím znechutit. Problém je čas, který potřebuje k dosažení toho, aby měl před očima "briliant". Někdy o každém detailu přemýšlí hodiny a pro stromy nevidí les. Pokud vám "šťourání" šéfa nabourává i osobní život, zdržuje vás v práci do večerních hodin, naplánujte si raději schůzku mimo pracoviště. A už se zpět nevracejte. Šéf vám tak nezablokuje celý večer řešením prkotin.

Jak vyjít s podřízeným: éf by takovému člověku měl pomoci s označením úkolu, který má jednoznačnou prioritu, a stanovit mu termín. Jinak se podřízený bude úkolem zabývat věčně, málokdy je něco dokonalé. Jako šéf jste oprávněn zkontrolovat i postup prací. To, v jakém stadiu jsou dílčí úkoly.


6. Tichá voda

Charakteristika typu: Často se drží v týmu stranou, nijak se neprosazuje a snaží se být nenápadný. Chybí mu sebejistota, aby uplatnil svůj potenciál.

Jak vyjít s šéfem: Hlavně jej moc nepronásledujte, nebo se před vámi bude zavírat do kanceláře. Jednejte s ním o problémech v situacích, které jsou pro něj předvídatelné. Pokud se do vedoucí role takoví plaší jedinci dostanou, nemají z toho radost. Osobní jednání omezují na minimum, vyhýbají se prezentacím a přímé komunikaci. Musíte tedy maximálně využít chvil, kdy se komunikaci nemohou vyhnout. I tak více dosáhnete, když jim vyjádříte podporu, než když zvolíte nátlak. Týmu bohužel takový člověk, většinou introvertně zaměřený, neposkytuje dostatečnou oporu a zastání ve věcech, které se týkají jejich oddělení. Pokud už nějakou situaci nemůžete pro šéfovu nerozhodnost ustát, nabídněte mu, že převezmete starost o nějaký dílčí úkol.

Jak vyjít s podřízeným: Takový člověk potře-buje podporu, aby se projevil. U témat, která se jej týkají, je třeba jej burcovat přímými otázkami, které neumožňují jednoslabičnou odpověď nebo na ně nelze odpovědět holou větou. Nesmělého kolegu je třeba vybízet ke spolupráci na tématech, kterým rozumí.


7. Pohodář

Charakteristika typu: Pohodový jedinec se nevzrušuje. Všechno okoření legrací. Na každé pracovní schůzce žertuje, na změny, které vyžaduje management, má vždy vtipné narážky, prostě "švejkuje". Jeho nadhled mají kolegové rádi, protože snižuje stres na pracovišti. Není to ten, kdo vyvolává konflikty, jen tak trochu pošťuchuje. Jenže jeho přístup může vytvářet atmosféru jako na mejdanu.

Jak vyjít s šéfem: Je to otrava, ale pokud jste jeho podřízení, stále potřebuje někoho, kdo mu věci připomíná nebo je rovnou vezme na svá bedra a rutinní věci zařídí. Jenže všechno jen zhoršíte, když ho moc rozmazlíte, a vždy za něj taháte kaštany z ohně. Trvejte na rozdělení úkolů dle plánu a převzetí odpovědnosti za jejich splnění. Jakmile pohodář najde "oběť", na kterou hodí nudné povinnosti, stěží se zbavíte zavedeného modelu.

Jak vyjít s podřízeným: Zvažte, zda chcete v práci kamaráda, či spolehlivého profesionála. Pohodář rád "zapaří", ale v zaměstnání často bagatelizuje problémy. Podceňuje termíny a úkoly odsouvá. Svou práci zvládá, odevzdá ale přesně tu nejnižší kvalitu, kterou mu dovolíte. Proto zvažte, co mu budete tolerovat.


8. Snílek

Charakteristika typu: Je to kreativní člověk plný nápadů, ale málokdy je dotáhne do konce. Snílci mohou být přínosem hlavně v prostředí, kde se cení originální nápady, třeba v reklamní agentuře.

Jak vyjít s šéfem: Ptejte se na způsob financování, počet lidí, které budete mít k dispozici na vzletný projekt. Připravte se, že na z vašeho pohledu normální dotazy bude reagovat "to se nějak vyřeší" - ptejte se "kdy"? Jeho podrážděnou kritikou se nenechte zdolat, budete to pravděpodobně vy, koho nedostatkem realismu dostane do problémů. Snílek potřebuje uzemnit a dobrý realizační tým se pozná tak, že si dopředu "osahá" realističnost plánu. Pokud jsou nápady šéfa opravdu super, ponechte mu jen roli stratéga. Se snílkem si jasně vymezte roli v jeho projektu a rozmyslete si, zda jej skutečně chcete podporovat a realizovat jeho vize.

Jak vyjít s podřízeným: Je dobré nechat snílkovi prostor, pokud to daná pozice umožňuje, ale zároveň jej snést na zem. Trpělivost se snílkem, který často vybočuje z běžného chodu organizace, má meze. Jeho nápady se musí firmě vyplatit. Často je lepší, když je na volné noze a platí se mu za hotový projekt či produkt.


9. Sopka

Charakteristika typu: Je obětí svých emocí, reaguje impulzivně. Může jít také o někoho, kdo dlouho problém dusí v sobě a pak nezvládne "přetlak". Většinou škodí sám sobě, protože mu chybí schopnost řešit problém včas a v klidu. Svou výbušností si kazí dobré vztahy. Diplomacie není silnou stránkou těchto lidí.

Jak vyjít s šéfem: Podřízení vydrží jeho impulzivnost, jen když šéf tuto vlastnost vyvažuje jinými kvalitami, například jde o odborníka na svém místě. Podřízený se nemůže ohradit vůči oprávně-ným výtkám, ale vůči způsobu komunikace ano. Ale jde většinou o tak spontánní akci, že na taktizování stejně není kdy. Podřízenému se vyplatí reakci přečkat jako přírodní živel a vyčkat na další schůzku s šéfem, kdy si věci vyjasní v klidu.

Jak vyjít s podřízeným: Zkuste vytěžit ze situace jako šéf co nejvíce. Berte ji jako otevřenou zpětnou vazbu. Podřízený často v takové chvíli řekne věci, které ostatní drží pod pokličkou. Je ovšem třeba vymezit hrací pole, aby se podobné scénky neopakovaly často. Pokud je šéf zkušený a ví, že podřízeného v emocích zvládne, může se pokusit odvrátit "soptění" otázkami, které odvedou jeho pozornost jinam.


10. Specialista

Charakteristika typu: Rád zdůrazňuje svoji odbornost a obklopuje se lidmi, kteří rozumí oboru. Pak se ale diví, že na světě existují i lidé, kteří nerozumí jeho odborné hantýrce.

Jak vyjít s šéfem: Porozumíte si, pokud jste dobrý ve svém oboru. Narazit můžete, jestliže je třeba více ošetřit například fungování týmu, styk se zákazníky, nebo je třeba domluvit podmínky toho, jak mají navazovat na sebe jednotlivé procesy. Pokud pod ním pracujete, nezbývá vám, než se hodně ptát, nechat si věci vysvětlovat a nenechat se odbýt. V poslední době je komunikace s takovými lidmi jednodušší, protože mnozí technicky orientovaní specialisté prošli komunikačními tréninky a stačí jim třeba více naznačit, že potřebujete například více projektových schůzek, kde budete sdílet informace. Můžete šéfa inspirovat třeba příkladem z jiné firmy, kde se nějaká praxe dobře osvědčila.

Jak vyjít s podřízeným: Každého v týmu musíte zapojit. Specialista je často introvertní, nerad komunikuje přímo. Předtím, než ohrozíte jeho bezpečnou zónu, raději zatelefonujte. Nebo vás bude považovat za dotěrného člověka. Introverti myšlení typu, "skočím tam, mám to jen přes chodbu, nebudeme si přece psát", nechápou.