Ani tři měsíce po mimořádné uzavírce letových koridorů kvůli prachu z islandské sopky se cestovní kanceláře nedohodly s některými hotely a aeroliniemi na rozdělení finančních nákladů.
Pro řadu cestovních kanceláří jsou přitom mimořádně vynaložené peníze zásadním problémem, uvedl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
Tuzemské cestovní kanceláře vyčíslily sopečné škody na přibližně 120 milionů korun. Jde přitom pouze o ztráty z výjezdové turistiky.
Řada lidí kvůli letové uzávěře totiž nemohla odletět na objednanou dovolenou, další si museli nechtěně prodloužit pobyt a jiní z obav z dalších komplikací zcela zrušili budoucí zájezd.
Cestovní kanceláře se proto snaží dohodnout se zahraničními hotely na odpuštění stornopoplatků a rozdělení nákladů za prodloužené pobyty. "Někteří hoteliéři na to stále nechtějí přistoupit. Někteří se ale zachovali slušně a s cestovními kancelářemi se dohodli, je to kus od kusu," uvedl Papež.
Podobné problémy řeší "cestovky" s leteckými společnostmi. Podle Papeže jde především o zájezdy na pravidelných linkách. Řada aerolinií totiž i po skončení uzávěry brala přednostně cestující ze zrušených letů a nevzala pasažéry řádně ohlášené.
Jako příklad uvedl Papež českého rekreanta na Mauriciu, kterého letecká společnost nevzala na palubu s tím, že jeho let byl zrušen. Ve stejný čas přitom letadlo firmy startovalo, ovšem let byl označen jiným číslem. Klient se tak musel vrátit zpět do pětihvězdičkového hotelu a odletěl s několikadenním zpožděním.
"V tu chvíli ta škoda nemůže být hrazena ani cestovní kanceláří ani klientem, ale aeroliniemi. Ty se ale vymlouvají na zásah vyšší moci, takže asi bude nutné se soudit," uvedl mluvčí.
Celkem prý jde v podobných sporech s hotely a aeroliniemi o miliony korun. "Pro některé kanceláře je to fatální," řekl Papež.
Letecký provoz nad českým územím se kvůli prachu z islandské sopky zastavil v pátek 16. dubna, uzavírka vzdušného prostoru trvala až do pondělí 19. dubna. Další tři dny trvalo, než se provoz vrátil k normálu. Ministerstvo pro místní rozvoj součet škod v cestovním ruchu odhadlo na více než 700 milionů korun.
Například české hotely hlásí škody až ve výši 300 milionů korun, podobně jsou na tom firmy z letectví, především ČSA, Letiště Praha a Travel Service.
"Zatím je ticho po pěšině," sdělil tajemník asociace hotelů Václav Stárek k případné státní pomoci.
Podle údajů Mezinárodní asociace letišť (ACI) stály komplikace v letecké přepravě způsobené popelem z islandské sopky provozovatele evropských letišť téměř 300 milionů eur (7,7 miliardy korun). Snížení tržeb aerolinek vyčíslilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) o 1,8 miliardy dolarů (více než 37 miliard korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist