Českému výrobci letecké techniky Aero Vodochody loni klesl zisk na 279 milionů korun z předloňských 401,6 milionu Kč. Celkové tržby se meziročně snížily z 4,2 miliardy na 2,9 miliardy korun. .

Výrobce letecké techniky hospodaří se ziskem od ukončení restrukturalizace v roce 2007, kdy společnost koupila investiční skupina Penta. Na loňském hospodářském výsledku se významně podílely především takzvané kooperační programy, například výroba a prodej vrtulníků Sikorsky. Dále šlo o program Alenia C-27J, kdy je vyráběna celá střední část křídla pro vojenský transportní letoun Spartan, výroba kanonových dveří letounu F/A-18 pro Boeing, podsestavy letounů Airbus pro koncern EADS nebo dveře na dopravní letouny Embraer pro francouzský Latecoere.

Vojenský program se na tržbách podílel přibližně 17 procenty, a to zejména díky pokračujícímu dlouhodobému partnerství se vzdušnými silami Armády ČR a podpoře všech letounů vyrobených v Aeru a sloužících v řadě armád po celém světě. Významným úspěchem pro firmu byl nový kontrakt z února 2010 na dodávku pilotní kabiny pro americký bojový vrtulník Black Hawk.

Prezident společnosti Ladislav Šimek upozornil na to, že Aero Vodochody se loni muselo vyrovnat s nepříznivou situací na leteckém trhu. "Prakticky všechny oblasti civilního leteckého programu byly zasaženy výrazným snížením poptávky. Proběhlo proto významné snižování nákladů, díky úspěšnému nastartování aktivit v oblasti 'lean management' se podařilo udržet ziskovost na slušné úrovni a rovněž položit základ dlouhodobé konkurenceschopnosti," dodal.

Aero Vodochody, které loni slavilo 90 let od svého založení, je největším výrobcem letecké techniky v České republice.