Nový román italského spisovatele Umberta Eca (nar. 1932) Pražský hřbitov vyjde v češtině příští rok na podzim díky nakladatelství Argo. V originále bude publikován již letos v říjnu. Jeho děj se odehrává v devatenáctém století a pojednává o špionech, politicích, revolucích a jednom pražském židovském hřbitově. Jde přitom o šestý román autora slavného Jména růže.

Umberto Eco v knize líčí devatenácté století jako vzrušující dobu překypující tajemnými a strašnými událostmi. Vznikly tehdy Protokoly sionských mudrců, podvrh, který inspiroval Adolfa Hitlera k holokaustu a dodnes oslovuje neonacisty, bylo to období Dreyfusovy aféry i rozličných intrik tajných služeb či zednářů. Některé historky stále zůstávají zahalené tajemstvím a není jisté, zda byly kdy skutečností. Nyní ožijí v románu Umberta Eca.

Název románu Pražský hřbitov souvisí s židovským hřbitovem v centru Prahy, který hlavnímu hrdinovi připadá exotický. Zasadí do něj děj spikleneckého jezuitského setkání, z něhož se rázem stává spiknutí židovské. Podvržená zpráva sepsaná hrdinou románu začne žít vlastním životem. Do hry pak vstoupí Protokoly sionských mudrců i ruští špioni.

Všechny postavy románu, kromě té hlavní, skutečně existovaly, napsal Umberto Eco v dopise čtenářům: "Jediná fiktivní postava novely se stává autorem výmyslů a spiknutí, to vše na pozadí výjimečného 'coup de theatre', podzemních stok plných mrtvol, lodí, které explodují v oblasti soptícího vulkánu, opatů ubodaných k smrti, notářů s falešnými vousy, hysterických satanistek a černých mší."

Spisovatel, sémiotik a literární kritik Umberto Eco se rovněž vymezuje proti módnímu autorovi bestsellerů Danu Brownovi, jehož knihy v mnohém romány Umberta Eca následují a tedy se jim i podobají - ovšem jen zdánlivě.

Do doby, než vyjde Ekův nový román, nabídne nakladatelství Argo čtenářům ještě dvě jeho odborné knihy. Vyjde studie o historii znakových teorií s názvem Od stromu k labyrintu. Druhou Ekovou knihou, která se brzy objeví na pultech českých knihkupectví, je Kant a ptakopysk. Autor se v ní vrací k některým tématům z Teorie sémiotiky.