Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová navrhla přísnější postup vůči autobazarům. Česká obchodní inspekce (ČOI) by se podle ní měla víc zaměřit na jejich praktiky s přetočenými tachometry. Když prodejce jasně neupozorní, že se údaj na tachometru nemusí shodovat se skutečností, jde podle ní o klamavou obchodní praktiku. Jako takovou by ji inspekce měla postihovat.

Přetáčení tachometrů je velmi rozšířený jev. Podle údajů společnosti Cebia se v prvním čtvrtletí letošního roku týkal 42 procent ojetin na českém trhu - loni to bylo 37 procent.

Zástupkyně ombudsmana zdůraznila, že počet ujetých kilometrů je důležitý údaj, který v rozhodování o koupi konkrétního auta hraje podstatnou roli. Když bazar neupozorní kupujícího na případný rozpor údajů, dopouští se nekalých obchodních praktik. "To je chování, jehož podstatou je cílená snaha nepravdivým či nesprávným údajem uvést spotřebitele v omyl a přimět ho k uzavření smlouvy, k níž by se jinak nezavázal," uvedla.

"Podle našeho názoru je přetáčení tachometrů velký problém, který deformuje trh s ojetými vozy. Naším dlouhodobým cílem je prosadit trestnost přetáčení tachometrů podobně, jako je tomu například v Německu nebo Belgii," uvedla mluvčí největší tuzemské sítě autobazarů AAA Auto Dana Pavlousková s tím, že AAA ve spolupráci s firmou Cebia garantuje stav tachometrů u vozů v ceně přes 100 tisíc korun.

Podle Seitlové ČOI by měla také zkoumat smlouvy. Pokud v nich zazní údaj z tachometru a závazek prodejce, že stav auta odpovídá opotřebení a počtu najetých kilometrů, lze z toho vyvodit, že je údaj správný. Kdyby se ukázal opak, porušil by bazar zákon o ochraně spotřebitele. S inspekcí se také dohodla, že v takových případech ČOI upozorní kupujícího na možnost odstoupit od kupní smlouvy.

V 1. pololetí se v Česku nově registovalo téměř 64 tisíc ojetin.