Ještě nedávno vysmívané euro se vrací na výsluní. Za poslední měsíc se společné evropské měně podařilo zcela otočit trend. K dolaru získala od začátku června přes osm procent a je tak nejsilnější za poslední dva měsíce.

V pátek potom euro zaznamenalo největší denní skok za posledních 14 měsíců a dostalo se na hodnoty nad 1,3 dolaru za jedno euro. Investoři se houfně zbavují dolarů. Z toho těží i česká koruna. Daří se jí posilovat dokonce k oběma světovým měnám. K dolaru v pondělí se kurz dostal až na 19,52 koruny za jeden dolar. Ještě v květnu se přitom dolar prodával za víc než 21 korun. Ale měna sílí i k euru.

"Vůči dolaru se koruna v podstatě veze s eurem. Díky lepší bilanci s dolarem se však dá říct, že strach, že bude zdražovat zboží dovezené z dolarových destinací, třeba elektronika, nebyl zcela na místě," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj bude koruna k dolaru ještě dál posilovat. Posílení k euru je však spíše jen krátkodobou reakcí na stabilnější situaci na trzích.

Špatné zprávy z USA

Co se to s dolarem tedy děje? Pozornost investorů se totiž z problémových evropských zemí přesunula do Spojených států. Tam začíná přicházet stále víc signálů, že americká ekonomika poroste mnohem pomaleji, než se původně očekávalo. Odhad růstu ekonomiky minulý týden snížila i americká centrální banka Fed.

V Evropě se naopak čeká na zátěžové testy bank, které by měly dopadnout podle prvních odhadů a informací, které v průběhu testů unikly, poměrně dobře. Propadu americké měny tak nedokázaly zabránit ani překvapivě dobré výsledky hospodaření velkých amerických bank.

Analytici banky Goldman Sachs si tak myslí, že dolar bude dál propadat ještě minimálně celý rok a dostane se až na 1,38 dolaru za jedno euro. Stále méně dolaru věří i samotní investoři. Podle agentury Bloomerg snížili na burzách sázky proti euru z celkového rekordního počtu 114 tisíc otevřených kontraktů v hodnotě kolem 14 miliard eur v květnu na 27 tisíc za 3,75 miliardy eur minulý týden.

Jen dočasný jev?

Jenže podle řady ekonomů si euro polepšilo jen nakrátko. Jejich slova je třeba přitom brát vážně. Tvrdí to totiž ti, kterým se dařilo vývoj kurzu eura k dolaru v minulosti nejlépe předpovídat.

Měnový stratég brokerské firmy TD Securities Shaun Osborne, který se v minulosti při odhadech kurzu "sekl" v průměru o pouhé 4,1 procenta, tvrdí, že do konce roku bude stát euro 1,08 dolaru. A v příštím roce se vyrovná kurz s dolarem na jedna ku jedné.

"To, že euro teď posiluje, je spíše důsledkem obchodování na burzách. Obchodníci, kteří sázeli proti euru tak, že si eura půjčili a potom je prodali za dolary, teď vybírají své zisky. Po oslabení eura nakupují společnou evropskou menu zpět levněji než předtím. A ženou tak kurz eura vzhůru. Nejde tedy o změnu v trendu," vysvětluje Calum Henderson z banky Standard Charted, která je v předvídání kurzu druhá nejúspěšnější na světě. Hned za Osbornem.

Podobné závěry vyplývají i z poslední analýzy eura od banky Morgan Stanley. Podle jejích analytiků sice růst v USA zpomaluje, jenže Evropa po problémech některých zemí a masivních škrtech začne zpomalovat ještě více.

A jak na tom bude za těchto podmínek koruna? Podle průměrného odhadu analytiků 14 velkých světových bank by se k euru i k dolaru měla letos držet přibližně na současných úrovních. Již však v příštím roce by měla začít posilovat a v roce 2013 by mělo euro stát 23,50 a dolar 16,90 koruny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist