Agentura Moody´s Investors Service snížila rating irských vládních dluhopisů na stupeň Aa2 z původního Aa1. Zhoršení ratingu přitom agentura oznámila pouze den před termínem plánovaného prodeje irských vládních dluhopisů v hodnotě 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). "Načasování není dobré," komentoval situaci Alan McQuaid, hlavní ekonom společnosti Bloxham. Zároveň si ale nemyslí, že se investoři budou snažit během aukce dluhopisů Irsko za špatné hodnocení "potrestat".

Země se potýká s poklesem hospodářské aktivity a propadu trhu s nemovitostmi, což vedlo k nižším výnosům z daní a prohloubení rozpočtového deficitu. "Jedná se o postupné zhoršování, nikoli o náhlý, dramatický propad," uvedl pro agenturu Bloomberg Dietmar Hornung, hlavní analytik agentury Moody´s pro Irsko.

V loňském roce byl rozpočtový schodek 14,3 procenta HDP, tedy největší v eurozóně. Odhady zadlužení na letošní rok hovoří o 19,8 procenta hrubého domácího produktu, a to zejména proto, že Irsko uvolnilo 13 miliard eur (zhruba 330 miliard korun) na sanaci dvou finančních domů.

Podle agentury Moody´s odráží snížení ratingu značnou ztrátu finanční síly Irska, jeho snížené vyhlídky na budoucí růst a také problémy s odpovědností tamních bank.


Schodek rozpočtu

podíl na HDP

19,8%

2010, odhad

14,3%

2009

Související