Andreas Treichl, šéf rakouské skupiny Erste Bank, která vlastní Českou spořitelnu, se opřel do českých politiků a České národní banky, že nedělají nic pro zmírnění nové bankovní regulace. "Daní" za to prý bude menší dostupnost půjček podnikům.

Treichl, známý tím, že si nebere servítky, v pátečním rozhovoru pro HN řekl, že představitelé Česka do jednání kolem nové regulace bank, vyžadující větší kapitálový polštář na úvěrování (BaselIII), nejsou ani v nejmenším zapojeni.

"Myslí si, že to na Česko a na region nebude mít žádný vliv. V zásadě drží pozici, že když jsou české banky bezpečné a když se teď po zátěžových testech ukázalo, že i mateřské společnosti nejsou tak špatné, jak se někdy říkalo, můžou být v pohodě. Ale to se mýlí," tvrdí Treichl v rozhovoru pro HN.

 

 

Banky by v případě, že by regulace prošla v současné podobě, podle Treichla byly nuceny zdražit úvěry nebo snížit objem poskytovaných půjček, což povede ke zpomalení růstu ekonomiky.

"Je to prostě špatně, že banky jako Erste, Raiffeisen, UniCredit a další, které financují firmy v Česku a ve středoevropském regionu, jsou regulací znevýhodňovány a musí držet mnohem více kapitálu než například Deutsche Bank, která obchoduje s cennými papíry," uvedl Treichl s tím, že čeští a středoevropští politici by se měli společně snažit prosadit zmírnění požadavků na kapitál bank financujících jejich ekonomiky.

Česká národní banka včera Treichlovu kritiku odmítla. "ČNB je do jednání o nových regulatorních pravidlech pro bankovní sektor přímo zapojena, ať už prostřednictvím Basilejského výboru pro bankovní dohled, Výboru evropských bankovních supervizorů (CEBS) či dalších struktur. Členové bankovní rady ČNB v minulosti opakovaně vyjadřovali - jak na mezinárodních fórech, tak v mnoha veřejných prohlášeních - rezervovaný či nesouhlasný postoj k řadě návrhů na změny mezinárodních regulatorních pravidel," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš. Svou pozici a názory se podle něj ČNB snaží prosazovat už dva roky, a proto je na škodu věci, že představitelé finančních skupin působících v tomto regionu se s pozicí a názory ČNB zřejmě dosud detailně neseznámili. "Nicméně věříme, že nyní se naše spolupráce zintenzivní," řekl mluvčí ČNB Marek Petruš.

Ministr financí Miroslav Kalousek na kritiku reagoval, že si rád s šéfem Erste Bank situaci probere, ale nechce s ním o tom diskutovat přes média. "Patřím k lidem, kteří se dívají nejen do budoucnosti, ale i do minulosti. Nepamatuji se, že by nějaká vlna obdobné politicky motivované regulace ekonomiku neoslabila," poznamenal Kalousek.

Rakouská Erste Bank stejně jako Česká spořitelna v pátek ohlásily výsledky za 1. pololetí. Rakouská banka kvůli nižším výnosům z obchodování a vyšším nákladům na ohrožené úvěry snížila čistý zisk meziročně o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy korun). Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny ze stejného důvodu klesl o 6,8 procenta na 5,9 miliardy korun.


472 milionu eur

vydělala skupina Erste v 1. pololetí. To byl meziroční pokles o 4,1 %.


Čeští politici a ČNB nejsou do jednání kolem nové regulace ani v nejmenším zapojeni. Myslí, že co se děje v Bruselu, nebude mít na Česko a region žádný vliv. To se ale mílí.
Adreas Teichl, šéf Erste

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist