Katastrofální sucho a následné požáry, které zdecimovaly velkou část úrody pšenice v Rusku, budou mít celosvětový dopad. A v Česku by kvůli nim mohl podražit chleba a pečivo.

Jen během července cena potravinářské pšenice na komoditní burze v Paříži vylétla o více než třetinu. V přepočtu odpovídá 5200 korunám za tunu. V Česku se pšenice stále prodává kolem tří tisíc korun, ale letos by mohla podle Agrární komory stoupnout až na 4500 korun za tunu. To by vyvolalo tlak na zdražení chleba a pečiva, u nichž suroviny představují asi 40 procent ceny.

Rozsáhlé požáry v Rusku zabily na čtyřicítku lidí a zničily úrodu na 11 milionech hektarů. Pro srovnání, veškerá obilninami osetá plocha v Česku činí 1,5 milionu hektarů.

Rusko je po Kanadě a USA třetím největším dodavatelem pšenice na světové trhy. Loni vyvezlo 18 milionů tun, což představuje zhruba sedminu světového exportu.

Nyní však zřejmě budou muset Rusové vývoz výrazně omezit, aby byl dostatek obilí pro domácí spotřebu. Ruský prodej v zahraničí tak může klesnout až na polovinu loňské úrovně. V takovém případě se musí svět podle analytiků připravit na další zdražování obilí. A tím i potravin vyráběných z mouky.