Divadelníci, hudebníci, tanečníci a výtvarníci mohou žádat ministerstvo kultury o dotace na příští rok. Čas na zaslání žádostí mají do konce září. Podmínky zveřejnilo ministerstvo kultury na svých webových stránkách.

Výsledky dotačního řízení by se měli žadatelé dozvědět podle podmínek ministerstva do 15. března. Přitom podle zásad schválených vládou začátkem letošního roku by měly být výsledky i s konkrétní výší dotace známé nejpozději do konce února.

Úředníci ministerstva kultury se domnívají, že si mohou zásady upravit. "Zásady to umožňují," řekla vedoucí oddělení umění na ministerstvu kultury Jana Vondráková. Její slova ale nepotvrzuje tajemnice Rady vlády pro nestátní neziskové organizace Hana Frištenská. "Postupují proti usnesení vlády," řekla Hana Frištenská . Prohřešky ministerstev proti zásadám vlády rada sepíše do hodnotící zprávy, vláda pak rozhodne, jaké tyto kroky budou mít důsledky.

Upravování grantových podmínek se nelíbí některým zástupcům kulturních organizací. Podle ředitelky Otevřené společnosti Marty Smolíkové úředníci ministerstva kultury svévolně pozměnili zásady, které vláda dojednala s neziskovými organizacemi. "Cílem bylo zajistit včasné zveřejňování termínů pro přijímání žádostí a zrychlení průběhu dotačních řízení tak, aby se peníze dostaly k příjemcům včas," napsala Marta Smolíková.

Ministerstvo kultury připravilo vnitřní směrnici, která ale podle Marty Smolíkové nezapracovává z vládních zásad to podstatné a působí spíš jako "naschvál úředníků". Směrnice prý například umožňuje ministrovi rozhodovat o dotacích samostatně, pokud jsou pro to zvlášť závažné důvody. "Nový ministr by měl učinit přítrž těm, kteří si zvykli obcházet komise a využívat sklonů úředníků i vedení ministerstva ke klientelismu a protekcionismu," dodala Marta Smolíková.

Na problémy vnitřní směrnice Marta Smolíková upozornila nového ministra kultury Jiřího Bessera při jejich setkání. Ten k tomu přes svého mluvčího Stanislava Brunclíka vzkázal, že se případem zabývá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist