Když se karlovarský podnikatel Václav Vaidiš rozhodl před časem převést své podnikání ze živnosti na společnost s ručením omezeným, měl pro to dva důvody. "Právnickým osobám se stále snižovaly daně a chtěli jsme toho využít. Navíc jsme jako živnostníci ručili veškerým majetkem," řekl Vaidiš.
V Česku přitom začíná takto uvažovat stále více lidí. Počet "eseróček" narostl v letošním prvním pololetí o více než deset procent ve srovnání s prvním pololetím roku 2009. I když část z nich jsou nově založené firmy lidí, kteří po obdržení výpovědi zkouší své štěstí v podnikání, zbytek tvoří právě bývalí živnostníci. "V této složité době chtějí mít samozřejmě podnikatelé jistotu, že když se jim nebude v podnikání dařit, nepřijdou o veškeré jmění," domnívá se Eva Svobodová, ředitelka Asociace malých a středních podniků. Větší popularitu získává také v tuzemsku forma "evropské společnosti", která umožňuje svému majiteli přesunout sídlo firmy, do kterékoliv členské země EU.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist