Petra Nečase čeká na podzim velká zkouška v roli předsedy ODS. Už za šedesát dní bude jeho strana v komunálních volbách obhajovat přes tři tisíce míst v zastupitelstvech obcí a měst. Celorepublikové preference občanských demokratů zatím ale napovídají, že ODS nemá šanci všechny posty obhájit. A uvnitř strany proto stoupá nervozita.
"Jsme si vědomi, že to bude složitější, jsou tady nové pravicové subjekty. Zase ale komunální volby nemůžete směšovat s těmi parlamentními, tady lidé více volí podle konkrétních zkušeností s jednotlivými kandidáty," tvrdí první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.
Pokud by komunální volby měly kopírovat květnové výsledky, není to pro ODS dobrá zpráva. V parlamentu totiž získala jen dvacet procent hlasů, v komunálních volbách v roce 2006 přitom měla ODS přes 35 procent hlasů.Kromě ztráty postů děsí ODS ještě jedna věc. Že by se její pravicoví konkurenti TOP 09 a Věci veřejné mohli usídlit v komunální politice.
Kampaň před podzimními volbami by měla být výrazně nenápadnější než na jaře, všem stranám totiž docházejí peníze.
Kampaň? Nechci
V ODS si nikdo nechtěl vzít přípravu podzimních komunálních voleb na starost. "Měl to mít na starosti Pavel Blažek, proto byl i na kongresu zvolený. Když mu to ale Petr Nečas zadával, tak řekl, že to dělat nebude," řekl HN jeden ze členů grémia ODS.
Sám Blažek se brání. Je prý pravda, že starost o volby odmítl, ale to jen proto, že není typ na vedení kampaní. "Komunální kampaně jsou lokální, centrálně řízená je jen senátní kampaň. Já jsem to přenechal kolegovi Richardu Svobodovi, protože bude muset na podzim chystat komunální volby v Brně a s tím bude práce hodně," vysvětluje Blažek. Muž, který byl na kongresu zvolený do vedení proto, aby se staral o stranu. Aby na to měl čas, sám se i dopředu zříkal ambicí na ministerské křeslo.
Propad ve volbách by mohl Nečase uvnitř ODS zásadně oslabit. Ostatně jeho předchůdce Mirek Topolánek skončil kvůli propadu v krajských volbách před dvěma lety. Současné vedení ODS tvrdí, že se podobného efektu nebojí.
"Myslím, že ještě bude dobíhat proces, který začal v květnu, že lidé budou hodně zacházet se svými preferenčními hlasy a tam, kde třeba nebyla kandidátka sestavena s ohledem na přání našich voličů, tak pořadí kandidátů třeba změní," říká Němcová.
Lidovci bojují o život
Klíčové ale jsou komunální volby i pro malé strany. Třeba pro lidovce je úspěch nutný. Strana je po propadu ve sněmovních volbách zadlužená, ztratila se z očí veřejnosti a klesl její vliv.
Aby nezmizela úplně, potřebuje se udržet alespoň na komunální úrovni, kde má dnes stovky zástupců. Částečně kvůli penězům, mnohem víc ale kvůli vlivu a vlastní moci.
"Uvolnění starostové často do stranické pokladny přispívají, konkrétně je to ale věc jednotlivých oblastí. A také je důležité, když jsou naši členové ve volených funkcích, abychom se na ně mohli obracet," říká úřadující předsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
V kampani to ale lidovci budou mít těžké. Na volby nemá zadlužená strana peníze. "Budeme si to platit ze svého. Naši kandidáti podle pořadí přispívají na volby, ale jsou to jen malé částky. Jinak peníze, které máme za krajské mandáty, odevzdáváme centrále na splácení dluhů," říká bývalý jihomoravský hejtman za KDU-ČSL Stanislav Juránek. Strana se po květnových volbách potácí na dně. Z čela strany odešel bývalý předseda Cyril Svoboda, který se navíc hned po volbách vrátil k soudnímu sporu s charitou, byť v květnu tvrdil, že se svých práv vzdává.
O co jde v říjnových volbách do Senátu a do obecních zastupitelstev
Praha
Hlavní město může v říjnu zažít doslova historickou událost, poprvé po dvaceti letech tu může přijít o vládu ODS. Naznačily to už květnové volby do sněmovny, kdy tu občanské demokraty pokořila TOP 09. ODS má velký problém najít silného lídra. TOP 09 nabízí bývalého populárního guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu. Pražská ODS žádnou podobně výraznou osobnost nemá.
Brno
Pro ČSSD jsou komunální volby v moravské metropoli velmi prestižní záležitostí. Pokusí se tu totiž obhájit post primátora, jednoho z mála ve větších městech.
Senát
Po "nevýhře" ve sněmovních volbách se ČSSD upíná k těm senátním. Je to pro ni jediná šance, jak zabránit pravici, aby si prosadila vše, co si zamane. Pravicoví senátoři mají v horní komoře téměř ústavní většinu. A tuto nadvládu chtějí sociální demokraté rozbít.
Kdo bude primátorem?
Jedním z dosavadních sedmi lídrů ODS v Praze je zpěvák Jan Kalousek (vlevo nahoře). Lídrem TOP 09 a největším favoritem je bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma (vpravo nahoře). ČSSD nominovala Jiřího Dienstbiera mladšího (vlevo dole), Věci veřejné Markétu Reedovou .
foto: ČTK a archiv HN
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist