S okamžitou platností odvolal včera ministr kultury Jiří Besser ředitele Národního technického muzea Horymíra Kubíčka. Důvodem je nesprávné zacházení s veřejnými prostředky. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok, sdělil ministrův tajemník Stanislav Brunclík. Kubíček však s těmito důvody nesouhlasí.

"Máme vážná podezření, že se v muzeu nenakládalo s veřejnými prostředky tak, jak by se s nimi nakládat mělo," řekl Brunclík. Ministr Besser v pořadu Hyde park České televize uvedl, že Kubíček sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400 tisíc korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v muzeu určeny. Navíc si sám sobě fakturoval 41 tisíc měsíčně za externí práci pro muzeum. "Já si nemyslím, že to je dobrý správce veřejných peněz," prohlásil Besser.

"Je to nehorázná lež"

Kubíček se proti dnešním informacím, že by se jakkoliv obohacoval na úkor muzea, ohradil. "Je to nehorázná lež, proti které se chci bránit soudní cestou. Osobně mohu doložit veškeré prostředky, se kterými jsme v muzeu nakládali. Pevně věřím, že mě probíhající audit očistí," uvedl večer odvolaný ředitel Kubíček v prohlášení.

V současné době v NTM probíhá interní audit.

Od pondělí by měl začít externí audit renomované auditorské společnosti. Již dnes úředníci otevřou obálky s nabídkami auditorských společností na provedení kontroly majetku a hospodaření celého ministerstva a jím zřizovaných příspěvkových organizací.

Vedení muzea převzal statutární zástupce ředitele Oldřich Rambousek, který instituci povede do doby, než bude vybrán nástupce Kubíčka.

Už odpoledne Kubíček řekl, že se domnívá, že došlo jen k šumu v komunikaci. "S panem ministrem jsem se nikdy neviděl, neměl jsem příležitost s ním hovořit. Jsem přesvědčen, že jeho spolupracovníci potvrdí, že naše hospodaření je permanentně kontrolováno," řekl. Později se vyjádřil i ke spekulacím, že se v muzeu ztratily exponáty. "Pokud by tak kdokoliv učinil, byl bych první, kdo na něj podá trestní oznámení," uvedl Kubíček.

Přestavba za půl miliardy

Kubíčka jmenoval bývalý ministr kultury Václav Jehlička do funkce generálního ředitele Národního technického muzea v Praze 1. června 2007. Do té doby pracoval Kubíček jako vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu kraje Vysočina.

Technické muzeum je už téměř čtyři roky uzavřeno; začátkem roku tu začala poslední etapa rekonstrukce. Investiční náklady na tuto etapu, která má skončit začátkem příštího roku, měly mít objem 165 milionů korun.

První etapa rekonstrukce byla zahájena v roce 2003, ovšem skončila neplánovaně o rok později kvůli financím. Celkový objem zrealizované části byl 58 milionů korun. Počátkem roku 2005 byl schválen investiční záměr na II. etapu rekonstrukce s objemem 215 milionů. Během ní byly dokončeny části rozpracované v I. etapě, zejména pak dvě patra kanceláří a prostory archivu. Následně proběhla stavební obnova vestibulu, foyerů v jednotlivých podlažích, schodiště, kinosálu, dvou výstavních a pěti expozičních sálů. Rozpočet tří etap rekonstrukce spolu s náklady na expozice činí 572 milionů korun.

Podle výroční zprávy ministerstva kultury z jeho příspěvkových organizací v roce 2009 nejlépe hospodařilo právě Národní technické muzeum.

Končí
Ještě na začátku srpna se Horymír Kubíček (vlevo) zúčastnil předání dvou jízdních kol českých firem do sbírkových fondů. Dnes už je bez práce. Vpravo kurátor Arnošt Nezmeškal.
foto: čtk

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist