Kabinet Petra Nečase včera schválil změny, které by měly zlepšit fungování finančního trhu a spolupráci mezi dohledovými orgány v rámci Evropské unie. Po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh zákona, který mění některé nynější normy, převádí do českého právního řádu směrnici EU.

Česká vláda tak reagovala na úterní zasedání ministrů financí evropské sedmadvacítky v Bruselu, na němž byly tyto změny schváleny.

Banky, spořitelní a úvěrní družstva i obchodníci s cennými papíry musí podle nového zákona posílit své kontrolní systémy. Jedním z takových opatření bude vytvoření takzvaného výboru pro odměňování. Ten stanoví pravidla pro přidělování odměn, která se budou vztahovat na zaměstnance ovlivňující rizikový profil finanční instituce.

Mezi další změny patří posílení spolupráce mezi dohledovými orgány v rámci EU a odstranění překážek ve sdílení informací.

Kontrolní orgány budou spolupracovat v rámci takzvaných kolegií orgánů dohledu, kde si budou vyměňovat informace a společně vyhodnocovat rizikový profil nadnárodních bankovních skupin. V Česku dohlíží na finanční sektor Česká národní banka.

Zákon rovněž zavádí institut takzvané významné pobočky. Díky tomu bude národní regulátor, na jehož území působí taková pobočka zahraniční banky či obchodníka s cennými papíry, členem kolegia, v němž bude moci získávat relevantní informace. V současnosti podléhají pobočky zahraničních bank dohledu pouze v zemi, kde má sídlo mateřská společnost banky.

Ministerstvo financí, které úpravy předložilo, navrhuje, aby je Poslanecká sněmovna schválila již v prvním čtení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist