Dnes už bych nemohl začít, říká s ohledem na současné okolnosti kolem podnikání v zahraničí Václav Tůma, ředitel Invelt holding, který dodává komponenty k elektrárnám nebo rovnou celé komplexy takřka po celém světě.

Ke kontaktům se Tůma dostal také díky svému dřívějšímu působení v plzeňské Škodovce, kde působil jako programátor. "Forma byznysu se ale za těch dvacet let hodně změnila. Na počátku jsme dodávali to, co jsme dělali už ve Škodovce, jako budící systémy, turbíny..., posléze jsme se však museli naučit dodávat i celky," říká šéf firmy, která má ve svém portfoliu takové projekty, jako například vystavění vodní elektrárny v Nepálu, rekonstrukci řídícího systému atomové elektrárny v Bohunicích na Slovensku nebo výstavbu třtinových mlýnů v Peru, Brazílii a Egyptu.

Není to tak divoké, jak to odsud vypadá

Přestože většinu obratu firmy tvoří subdodávky pro významné české exportéry, jako je Siemens, ABB, Škoda Plzeň, Škoda Praha, přímý export Inveltu dnes představuje kolem 30 až 40 procent. Na otázku, s jakým vážným problémem se ve svém podnikání v zahraničí za téměř dvacet let existence společnosti setkal, nejdřív odpovídá, že jich vlastně moc nebylo. Pak se ale rozohní: "Největším problémem jsou vyhlášky, předpisy a příkazy, které generuje Evropská unie." Podle Tůmy volný pohyb lidí, služeb a kapitálu Evropskou unií není důsledně aplikován. Naopak má pocit, že mu EU bezdůvodně ztěžuje práci. Evropská nařízení jsou prý příčinou takových paradoxů, jako třeba že podnikat na Slovensku je mnohem obtížnější než na socialistické Kubě nebo exotické Bruneji. "Není to tak divoké, jak to vypadá odsud," říká.

Na Kubě má podle Tůmy Česká republika ze socialistických dob stále velice dobrou reputaci, která usnadňuje hladký průběh všech projektů a servisu. "Nikdy se nestalo, že by se někam z ideologických důvodů nějaký zaměstnanec nedostal. Když jde o byznys, jde ideologie stranou," říká. Navíc socialistické Československo dodávalo elektrárny do zemí RVHP, a tak pro rekonstrukce nebo servis zůstávají Češi jakožto dodavatelé první volbou.

Mimo to má v současné době Invelt rozdělané dvě elektrárny v Pákistánu, kromě toho působí jeho zaměstnanci například v Bruneji. Jak říká Tůma, v obou těchto zemích vše probíhá hladce. Také v Thajsku je z jeho pohledu oproti zemím Evropské unie snazší rozjet byznys.

Naopak v EU je, zdá se, všechno na delší lokte. Tůma například kritizuje fakt, že v každé zemi EU musí společnost už po třech měsících působení odvádět daně. Pro to je nutné zaškolit zaměstnance, což jsou pro firmu další náklady. "V praxi to vypadá tak, že například na Slovensku musel Invelt kvůli dodávce do Bohunic zřídit novou provozovnu a zaměstnancům, kteří jsou tam vysláni na obyčejnou pracovní cestu, vzniká pracovní souběh. To znamená, že si musí sami podávat daňová přiznání, o čemž ani nemusí vědět," popisuje.

Finové jsou jižani severu

Během svého podnikání si Tůma všiml některých specifik, která jednotlivé národy mají. Není nijak překvapivé, že podnikatelé z arabských zemí se neustále pokoušejí stáhnout cenu dodávky co nejvíc dolů. "Musíte s nimi neustále smlouvat," říká a dodává, že Invelt se tak s Egypťany dlouhodobě přetahuje o záruku za dobře odvedenou práci, kterou jim musí dopředu vyplatit a oni mu ji nechtějí vrátit. Šéfa Inveltu však překvapila nátura Finů. "Vždycky jsem si myslel, že je to skandinávský národ, jehož charakteristikou je přesnost a dochvilnost," říká a popisuje, jak ho zaskočilo, když zjistil, že i Finové mají svou "mananu". "Jsou svou povahou vlastně jižani severu," říká o nich.

Při pohledu na strukturu Inveltu zjistíme, že v týmu, který se stará o zahraniční aktivity firmy, není jediná žena. "Měli jsme jednu programátorku, ta ale podala výpověď už po první služební cestě. Ze svých vlastních zkušeností vím, že na tlučení se po stavbách po světě hodí spíše muži. A ani pro ně to nebývá jednoduché," říká manažer, podle něhož krize do energetiky zatím nijak citelně neprostoupila. Jedním z důvodů může být i to, že projekty jsou tam plánované dlouho dopředu. Invelt podle Tůmy nějaké zvláštní snížení obratu nepociťuje. "Naopak se nám rýsuje o pět až deset procent vyšší obrat než vloni, kdy konsolidovaný výsledek činil přibližně 550 milionů," říká s tím, že výhled do budoucna je také optimistický, jelikož velcí zákazníci typu Siemens nebo ABB již opět nabírají nové zakázky. Paradoxně tomu napomáhají nové energetické koncepce v okolních zemí, jako je Německo, díky nimž tam bude moct Invelt více dodávat.


VÁCLAV TŮMA
Začínal od píky ve Škodovce, díky níž se podíval do všech koutů světa. Teď vede firmu s půlmiliardovým obratem.
FOTO: HN - FILIP JANDOUREK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist