Regionální rozdíly v koupěschopnosti obyvatel se zvětšují. Největší kupní síla je v Praze a nejmenší na Bruntálsku. Zatímco obyvatel pražské metropole má průměrný disponibilní příjem 223 tisíc korun ročně, obyvatel okresu Bruntál má v průměru zhruba 144 tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK.

"V porovnání s loňskými výsledky studie můžeme sledovat sice mírné, ale trvalé zvyšování regionálních rozdílů v úrovni kupní síly. Praha posílila svůj náskok, na druhou stranu hospodářsky slabší regiony navýšily svůj propad oproti průměrným hodnotám," vysvětluje Jiří Najman z firmy Incoma GfK. Jestliže loni byla Praha nad průměrem celé České republiky o 31,3 procenta, letos to je už téměř 32 procent.

Najman dodal, že daní za nadstandardní příjmy jsou však vyšší životní náklady v bohatších regionech. "Vyšší výdaje si mohou dovolit zejména obyvatelé velkých sídel, především krajských měst. Průměrný obyvatel města nad 50 tisíc obyvatel může vydat přibližně o 13 procent prostředků více než obyvatel obce pod pět tisíc obyvatel," podotkl Najman.

Největší kupní síla mezi městy s více než 10 tisíci obyvateli je opět v Praze. Naopak nejmenší kupní síla z větších měst je v Krupce - jen 145 tisíc korun.

Ovšem i mezi velikostně obdobnými sídly jsou značné rozdíly, které souvisejí hlavně s polohou v hospodářsky úspěšném nebo naopak ekonomicky slabším regionu.

"Zatímco průměrná domácnost v téměř stotisícovém Ústí nad Labem má disponibilní příjem necelých 350 tisíc ročně, tak českobudějovická domácnost má k dispozici bezmála 414 tisíc korun," uvedl Najman. Mezi menšími sídly jsou rozdíly ještě výraznější. Například průměrný obyvatel Průhonic u Prahy má k dispozici až o 40 procent více finančních prostředků než obyvatel podobně velké příhraniční Raspenavy.

Stejnou metodou byla porovnávána i konkurenceschopnost mezi evropskými zeměmi, kde Česko skončilo pouze na 42 procentech zemí EU. Příznivěji vychází nicméně Česko ze srovnání se Slovenskem, Polskem a Maďarskem.


Kolik lidem zbývá z platu na útraty