Zájem českých firem o podnikání v Rusku v letošním roce výrazně ožívá. Kromě odhadu ministerstva průmyslu a obchodu, které počítá pro letošní rok s třetinovým nárůstem vzájemné obchodní výměny, je zvyšující se zájem o ruský trh dobře patrný na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Na Business den Ruské federace, setkání zástupců českých firem se zástupci ruské vlády a jednotlivých regionů, se registrovalo 350 společností, což je o třetinu více než loni. Celkem 68 českých firem si vyžádalo konkrétní konzultaci se zástupci české agentury na podporu obchodu CzechTrade v Rusku. Jednalo se o nejvyšší počet konzultací ze všech zemí, kde má agentura pobočky. Více už kapacita nedovolila.

Čím je tento zájem způsoben? "Důvěra v ruskou ekonomiku ze strany českých firem posiluje," vysvětluje František Masopust, specialista na země Společenství nezávislých států z Hospodářské komory České republiky. "Lepší se platební kázeň a ruskému vedení se daří uvést zemi po krizi do pořádku. Podnikatelé si také uvědomují, že Rusko je dosažitelnějším teritoriem než třeba Latinská Amerika."

Rostoucí poptávku po Rusku potvrzuje i Miloš Jaro, rada českého velvyslanectví a zároveň ředitel Českého domu v Moskvě. Podle Jara citelně stoupl zájem obchodníků o jednání v moskevském business centru.

Ještě tento podzim se uskuteční několik podnikatelských misí do Ruska pod patronací českého státu, chystá se i mezivládní zasedání. "Je cítit zvýšená frekvence obchodních kontaktů," potvrzuje Jaro. Stát skrze své agentury zintenzivnil frekvenci školení pro tuzemské exportéry. O podpoře exportu jako jedné z jasných priorit vlády mluvil v pondělí na veletrhu v Brně i premiér Petr Nečas.

"Podpora vztahů s Ruskem je ze strany vlády vehementní, to opravdu nepamatuji," říká Karel Dvořák, jednatel firmy Destila, která v Rusku instaluje malé pivovary. Jeho středně velká firma se 70 zaměstnanci a stomilionovým ročním obratem dobře ilustruje potenciál ruského trhu. Firma udá v Rusku téměř třetinu produkce a zatímco v začátcích stavěla v zemi 1 až 2 pivovary ročně, loni jich bylo 5, letos jich bude 8.

České firmy jinak hledají v Rusku odbytiště zejména v sektorech strojírenství, energetiky a ve zpracování ropy. "Velký zájem je třeba o naše špičkové obráběcí stroje," uvádí František Masopust. Jedním z nejúspěšnějších českých exportérů posledních let je brněnská skupina Alta, která v Rusku buduje kompletní investiční celky (důlní provozy, linky na výrobu štěrku, cihelny) v řádech desítek miliard korun.

Zájem roste i ze strany Ruska. Na veletrhu v Brně představuje svoji největší státní expozici na této akci za posledních 20 let. Kromě představitelů jednotlivých regionů a zástupců obřích firem jako Rosatom či TVEL vyslalo i zástupce federální vlády z Moskvy. "Uznáváme české technologie a přesvědčujeme se, že jsou v Rusku velmi platné. I my ale chceme ukázat, že máme strojírenství na úrovni," říká Georgij Kalamanov, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské federace.


Česko a Rusko


30 %


o tolik dle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu letos vzroste proti loňsku obchodní výměna s Ruskem. V roce 2009 naopak prudce poklesla - asi o 40 procent.

108,6


miliardy korun je hodnota zboží, které putovalo z Česka do Ruska nebo z Ruska do Česka. V tomto ohledu je Rusko náš osmý nejvýznamnější partner.

350


českých firem se zúčastnilo Business dnu Ruské federace na strojírenském veletrhu v Brně. Proti loňsku jde o třetinový nárůst.



Petr Býma
od zpravodaje z veletrhu v Brně