Zájem českých firem o podnikání v Rusku v letošním roce výrazně ožívá. Kromě odhadu ministerstva průmyslu a obchodu, které počítá pro letošní rok s třetinovým nárůstem vzájemné obchodní výměny, je zvyšující se zájem o ruský trh dobře patrný na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Na Business den Ruské federace, setkání zástupců českých firem se zástupci ruské vlády a jednotlivých regionů, se registrovalo 350 společností, což je o třetinu více než loni. Celkem 68 českých firem si vyžádalo konkrétní konzultaci se zástupci české agentury na podporu obchodu CzechTrade v Rusku. Jednalo se o nejvyšší počet konzultací ze všech zemí, kde má agentura pobočky. Více už kapacita nedovolila.
Čím je tento zájem způsoben? "Důvěra v ruskou ekonomiku ze strany českých firem posiluje," vysvětluje František Masopust, specialista na země Společenství nezávislých států z Hospodářské komory České republiky. "Lepší se platební kázeň a ruskému vedení se daří uvést zemi po krizi do pořádku. Podnikatelé si také uvědomují, že Rusko je dosažitelnějším teritoriem než třeba Latinská Amerika."
Rostoucí poptávku po Rusku potvrzuje i Miloš Jaro, rada českého velvyslanectví a zároveň ředitel Českého domu v Moskvě. Podle Jara citelně stoupl zájem obchodníků o jednání v moskevském business centru.
Ještě tento podzim se uskuteční několik podnikatelských misí do Ruska pod patronací českého státu, chystá se i mezivládní zasedání. "Je cítit zvýšená frekvence obchodních kontaktů," potvrzuje Jaro. Stát skrze své agentury zintenzivnil frekvenci školení pro tuzemské exportéry. O podpoře exportu jako jedné z jasných priorit vlády mluvil v pondělí na veletrhu v Brně i premiér Petr Nečas.
"Podpora vztahů s Ruskem je ze strany vlády vehementní, to opravdu nepamatuji," říká Karel Dvořák, jednatel firmy Destila, která v Rusku instaluje malé pivovary. Jeho středně velká firma se 70 zaměstnanci a stomilionovým ročním obratem dobře ilustruje potenciál ruského trhu. Firma udá v Rusku téměř třetinu produkce a zatímco v začátcích stavěla v zemi 1 až 2 pivovary ročně, loni jich bylo 5, letos jich bude 8.
České firmy jinak hledají v Rusku odbytiště zejména v sektorech strojírenství, energetiky a ve zpracování ropy. "Velký zájem je třeba o naše špičkové obráběcí stroje," uvádí František Masopust. Jedním z nejúspěšnějších českých exportérů posledních let je brněnská skupina Alta, která v Rusku buduje kompletní investiční celky (důlní provozy, linky na výrobu štěrku, cihelny) v řádech desítek miliard korun.
Zájem roste i ze strany Ruska. Na veletrhu v Brně představuje svoji největší státní expozici na této akci za posledních 20 let. Kromě představitelů jednotlivých regionů a zástupců obřích firem jako Rosatom či TVEL vyslalo i zástupce federální vlády z Moskvy. "Uznáváme české technologie a přesvědčujeme se, že jsou v Rusku velmi platné. I my ale chceme ukázat, že máme strojírenství na úrovni," říká Georgij Kalamanov, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ruské federace.
Česko a Rusko
30 %
o tolik dle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu letos vzroste proti loňsku obchodní výměna s Ruskem. V roce 2009 naopak prudce poklesla - asi o 40 procent.
108,6
miliardy korun je hodnota zboží, které putovalo z Česka do Ruska nebo z Ruska do Česka. V tomto ohledu je Rusko náš osmý nejvýznamnější partner.
350
českých firem se zúčastnilo Business dnu Ruské federace na strojírenském veletrhu v Brně. Proti loňsku jde o třetinový nárůst.
Petr Býma
od zpravodaje z veletrhu v Brně
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist