Sněm Svazu průmyslu a dopravy, který již tradičně otevíral i 52. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, zahájil jeho prezident Jaroslav Míl odkazem na tradici svazu, který vznikl již v roce 1918 jako jeden z prvních v Evropě: Hned vzápětí vzpomenul naděje, se kterými nejen podnikatelská veřejnost přivítala současné složení nového kabinetu, ale s celou vahou významu této instituce ihned varoval před případným rozmělněním pozitivních záměrů a ekonomických cílů, které si vláda dala sama do vínku. Za ty, kterým bylo vše adresováno, byli v sále mj. premiér Petr Nečas a ministři Martin Kocourek, Jaromír Drábek, Pavel Drobil a náměstek Ivan Fuksa.

"To, co do nové vlády bylo vkládáno hned po volbách, by však nemělo být rozmělněno v nesmyslných sporech o větičky a už vůbec ne ve sporech, za kterými jsou jen osobní antipatie. Takový luxus si dovolit nemůžeme," zaznělo jistě nejen jménem nejvyššího představitele podnikatelů v zemi, a projev pokračoval dalším varováním: "Nenaplnění této naděje by vedlo k nárůstu odchodů stovek firem do zahraničí a hlavně k vyslání signálu pro mladší generace, že svůj život nemají spojovat s Českou republikou." Kvůli svému přesvědčení, že řešením stavu hospodářství v zemi, ale i "mimoekonomické" situace v celé společnosti je konstruktivní řešení řady priorit, nechali podnikatelé zpracovat dokument Agenda 2010 - 10 priorit pro hospodářský rozvoj ČR.

Dědictví let minulých

Jaroslav Míl v dalším projevu upozornil na léta neřešené problémy s korupcí prorostlou veřejnou správou, ale i s tím, že stejně dlouho se jen hovoří o úsporách, ale zvyšování efektivnosti je stále jen sloganem a navíc jen mezi léty 1995 až 2007 vzrostly vládní výdaje o 135 procent! "Stát si musí umět vystačit s tím co má k dispozici," soudí podnikatelé podle slov svého prezidenta. "Pravděpodobnost, že další vybrané peníze se prohospodaří, hraničí s jistotou. Kroky, které jsou teď realizovány, by proto měly být první etapou změn a mají naši plnou podporu. O co jsme menší, o to výkonnější a flexibilnější musíme přece být."

Stejně tak spíše než nedostatek peněz trápí jejich neefektivní distribuce sféru výzkumu a vědy, které jsou hlavními atributy v procesu nezbytného zvyšování konkurenceschopnosti tuzemských podniků. Stejně tak Jaroslav Míl kritizoval podle jeho slov evergreen jménem systém vzdělávání. "Začněme systém reformovat a zejména se zaměřme na podporu vzdělání, které více odpovídá potřebám trhu práce, konkurenceschopnosti a ekonomické prosperitě země," vybízí Sněm. "Jde o učňovské obory, střední školství s matematikou a měřitelnými výsledky jejich činnosti a vysoké školy, které aspoň v některých případech dosáhnou špičkové evropské úrovně vzdělání propojeného s vědou. Není za pět minut dvanáct. Je půl jedné. V lepším případě!" zaznělo také od řečnického pultu Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Odpovědnost - to slovo platí pro všechny

Dalšími body byly pracovní trh, energetika a životní prostředí (kdy se apeluje na to, že maximalizace zisku za každou není v energetice tím nejvíce žádoucím aspektem, ale stejně tak absence jakékoli osobní zodpovědnosti za chyby a škody způsobené konkrétními vládními úředníky nebo politiky), další apel byl veden směrem k chybám v budování infrastruktury, ať už dopravní nebo ICT, zazněla ale i slova pochopení pro situaci kabinetu, který většinu zmiňovaných problémů zdědil po vládách minulých. Přesto se nejen projev, ale i následná diskuse nesla v duchu přesného formulování konkrétních potřeb a požadavků sféry, která dnes svými ekonomickými výsledky musí živit valnou část obyvatelstva ČR.

Včerejší přání jsou dnes imperativy

"Velmi bych si přál," pokračoval Jaroslav Míl, "abyste v oblasti potírání korupce dosáhli skutečných a hmatatelných výsledků. Přál bych si, aby vláda nepodlehla účelovému tlaku opozice a odborů při realizaci nepopulárních rozhodnutí. My jsme v posledních letech museli dělat daleko tvrdší opatření a zvládli jsme je.

Přál bych si také, aby systémové řešení deficitu státního rozpočtu a dosažení cíle vyrovnaných veřejných financí stálo na principiálním dokumentu "Prostředí pro růst konkurenceschopnosti ČR", jehož nedílnou součástí budou dílčí koncepce rozvoje vzdělávací soustavy, rozvoje a řízení vědy a výzkumu, rozvoje infrastruktury, exportní strategie atd. Vládě nepřísluší podnikat a řídit hospodářství. Jejím hlavním ekonomickým úkolem jsou vyrovnané veřejné finance a tvorba prostředí pro podnikání.

Bez práce nejsou koláče

"Tvrdou práci elit a běžných lidí," uvedl na závěr prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl, "na kterých stál úspěch Evropy v 19 století, nahradil kult volného času a požadavků na silně paternalistický stát.

Ať u nás či v Evropě se nejhlasitěji ozývají ti, co chtějí vytvořené hodnoty rozdělovat, méně potom ti, co je vytváří. Zapomínáme, že prioritou je upéct koláč, teprve následně jej dělit. Je proto úkolem společenských elit a podnikatelů, aby převzali větší díl zodpovědnosti za společenský vývoj a vzali si tuto výzvu za své poslání."

V debatě pak bylo na stole sedm témat: flexibilní trh práce, energetika a ekologie, výzkum vývoj, inovace a školství, dopravní infrastruktura nebo boj proti korupci a efektivita státní správy, podpora exportu a konkurenceschopnosti.


Jaroslav Míl