Evropská komise začala prověřovat, zda český zákon o významné tržní síle neodporuje unijním pravidlům. Řekl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka. Na zákon o významné tržní síle, který od letošního února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a dodavateli, si SOCR stěžoval EK v červenci.

Tento zákon vypracovala předloni skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora ČR. Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškozuje jejich vztahy s dodavateli. "EK se k tomu (stížnosti SOCR) postavila čelem. Neslíbila, že udělá pořádek podle našeho mínění, ale na základě našich údajů zahájila šetření," uvedl Juračka.

Zákon o významné tržní síle kritizuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, jenž se nedávno nechal slyšet, že by měla být tato legislativní norma zrušena. Juračka podotkl, že na setkání s Kocourkem mu bylo řečeno, že MPO se bude snažit problém se zákonem o významné tržní síle vyřešit ještě dříve, než skončí šetření EK. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Juračky počítá buď se zrušením zákona, nebo jeho zásadní novelizací.

SOCR vypracoval též ústavní stížnost na zákon. Návrh ústavní stížnosti nyní mohou využít právní zástupci obchodníků, kteří budou případně sankcionováni podle tohoto zákona. Senátorům či poslancům, kteří s tímto zákonem nesouhlasí, může materiál posloužit k podání vlastní stížnosti.

Zemědělci i potravinářské firmy jsou proti zrušení uvedeného zákona. Naopak obchodníci a někteří odborníci upozorňují, že tento zákon může zdražit potraviny na pultech obchodů a navíc sníží ochotu obchodních řetězců odebírat zboží od tuzemských firem. Nový zákon již využila Potravinářská komora ČR a některé potravinářské firmy, jež si na počínání řetězců stěžovaly antimonopolnímu úřadu. Ten poté zahájil správní řízení s některými řetězci. Z porušení zákona podezřívá firmy Ahold a Kaufland. Obchodníci tvrdí, že zákon neporušili. Podle mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové by bylo zrušení zákona krokem proti českým potravinářům, kteří by opět byli vydáni na milost a nemilost nadnárodním obchodním řetězcům.

Zákon o významné tržní síle od února ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, jež musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za cenu nižší, než za jakou je nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Za zneužití tržní síly hrozí řetězcům od února pokuta až 10 milionů korun nebo trest v hodnotě 10 % z obratu.

Farmáři i výrobci potravin kritizovali v minulosti cenový nátlak řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů. Nelíbilo se jim ani vybírání poplatků ze strany řetězců. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativním místě v obchodě či na reklamních letácích obchodníků.