Téměř historická večeře se včera odehrála v čínském Pekingu. Dva nejbohatší muži světa Bill Gates a Warren Buffett, průkopníci takzvané "skupinové filantropie", na ni pozvali vybrané čínské miliardáře a miliardářky, aby společně diskutovali o charitě.

Buffett podle agentury AP řekl, že schůzka byla velkým úspěchem.

"My jsme se chtěli dozvědět, jak to s charitou v Číně vypadá, a podělit se o naše zkušenosti," řekl Buffett. "Byla to úžasná výměna názorů, hodně jsme se dozvěděli o dobrých skutcích, na kterých už se pracuje," řekl Buffett.

Schůzka se konala na usedlosti poblíž Pekingu, trvala asi hodinu a půl a zúčastnilo se jí na 50 byznysmenů a zástupců filantropických myšlenek.

Již před začátkem dlouho plánované společenské události se přitom zdálo, že hlavní téma setkání - filantropie - nebude pro čínské boháče dvakrát přitažlivé.

Američtí miliardáři rozeslali svým asijským kolegům desítky pozvánek, ale z celkového počtu šedesáti se s kladnou odezvou setkali původně zhruba jen u poloviny.

Řada z pozvaných hostů podle čínského magazínu Economic Observer odmítla účast na banketu s tím, že "by je pánové Gates a Buffett žádali o peníze".

Čínské deníky zaplnily v předvečer banketu komentáře zdůvodňující obecnou nechuť čínských podnikatelů darovat část svého jmění na charitativní účely. Kromě obecné nedůvěry v dobročinné sbírky se mezi důvody pro skepsi vůči večeři s dvěma nejbohatšími Američany objevila i skutečnost, že Bill Gates nerozumí čínské mentalitě. "Pozvat čínské miliardáře na takovou akci, aniž by měli povinnost něco darovat, se nenosí. Číňan nebude vědět, co má dělat," napsal list China Youth Daily.

Nedůvěru čínských hostů se oba miliardáři, kteří dlouhodobě vévodí žebříčku nejbohatších Američanů, snažili už několik dní před vypuknutím akce odvrátit.

Konání večeře zdůvodnili zájmem o čínský vztah k charitě a novinářům sdělili, že nehodlají vyvíjet na Číňany žádný tlak, ale chtějí se pouze podělit o své zkušenosti s filantropií.

Filantropickou iniciativu Billa Gatese a Warrena Buffetta přesto podpořilo několik Číňanů.

Například Čchen Kuang-piao, šéf společnosti Ťiang-su zabývající se recyklací odpadů, slíbil, že na charitu věnuje celé své jmění. Ke stejnému kroku zároveň vyzval i další zámožné Číňany.

Nesetkal se však s velkým úspěchem.

Jak uvedl Economic Observer, například nejbohatší Číňan Cung Čching-chou, který šéfuje nápojovému koncernu Wahaha a jehož majetek byl podle nedávno zveřejněného průzkumu vyčíslen na 12 miliard eur (necelých 295 miliard korun), rovnou odmítl účast na večeři i jakoukoli spolupráci na dobročinných akcích.

"Bohatí více pomohou chudým, když jim dají práci místo peněz," prohlásil Cung Čching-chou.

Ačkoliv má Čína podle magazínu Forbes po Spojených státech druhý největší počet miliardářů na světě (hovoří se až o 500 lidech), filantropie zatím není výsadou zdejších boháčů.

"Bohatí Číňané ještě nemají tolik, aby si svého bohatství přestali užívat a vzdali se ho ve prospěch společnosti, jak je teď zvykem ve Spojených státech," soudí analytici znalí čínského prostředí.

Podle nich je ale jen otázkou času, kdy zdejší miliardáři budou následovat své americké kolegy. "Číňané jsou všeobecně zvyklí darovat peníze na charitu spíše v menších částkách," soudí Wilson Čchan, ředitel exportu HSBC China.

 

Nejbohatší Číňané

1. Cung Čching-chou

Majitel čínského nápojového gigantu Wahaha má majetek ve výši 12 miliard dolarů.

2. Li Li

Majitel farmaceutické firmy Šen-cen se vyšplhal na druhou pozici čtyři měsíce poté, co firma vstoupila na burzu.

3. Čang Jin

Majitel holdingu Nine Dragons Paper.

4. Liang Wen-Ken

Šéf firmy Sany Heavy Equipment.

5. Robin Li a Jen Pin

Majitel internetového vyhledávače Baidu a podnikatel v oblasti nápojů sdílejí s majetkem v celkové výši 5,3 mld. dolarů pátou příčku.

Zdroj: žebříček Hurun Rich List 2010

 

12 mld.

Činí majetek nejbohatšího Číňana Cung Čching-choua v dolarech (217 miliard korun).

 


SCHŮZKA BOHÁČŮ V ČÍNĚ
Warren Buffett (vlevo) a Bill Gates (vpravo) pozvali čínské miliardáře ke společné večeři a diskusi o charitě. "Byla to úžasná výměna názorů, hodně jsme se dozvěděli o dobrých skutcích, na kterých už se pracuje," řekl poté Buffett.
foto: Bloomberg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist