V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz

 

Proč stát rozdal povolenky ČEZu zdarma?

Reaguji na záměr ministerstva financí najít zdroje na financování příspěvku na obnovitelné zdroje prostřednictvím zdanění uhlí a zemního plynu.

Spotřební daně na uhlí a plyn mají minimální výnosnost (kolem 4 miliard korun), a i kdyby se zvýšily, nepřinesou tolik, kolik by bylo na podporu obnovitelných zdrojů třeba. Pokud jde o spotřební daně na uhlí, tím už topí dnes jen malá část domácností a u plynu platí pro domácnosti daňová výjimka. Takže pokud by se měla zvýšit sazba této spotřební daně, dopadne drasticky na průmyslové podniky využívající plyn nebo uhlí jako palivo pro své provozy, tedy na ty, kteří už budou nejvíce postiženi rostoucími cenami elektřiny.

Obávám se, že se tak mohou naplnit hrozby těchto podniků a část z nich ukončí výrobu nebo ji přesune do levnějších států. Do těch, kde nepropadli zelenému šílenství a elektřina i teplo tam jsou levnější. Proč se nemohu ubránit dojmu, že si Česko chce vlastními silami zdecimovat i ty zbytky průmyslu, co tu ještě máme?

Mimochodem, když už se hledají peníze na solární a jiné obnovitelné zdroje, proč stát rozdával emisní povolenky zdarma ČEZu? Kdyby si je ČEZ normálně koupil, mohl stát tyto prostředky (hovoří se až o 70 miliardách) použít právě na obnovitelné zdroje. Přitom stát by v této věci mohl ještě konat, jde o povolenky určené pro období po roce 2012! O tom však, jak se zdá, úřady ČEZké republiky ani v koutku ducha neuvažují.

Ing. Petr Mareš, Praha

 

Růst je fajn, ale nechybí

Reaguji na sérii článků Tomáše Sedláčeka o smyslu růstu. Při přednáškách často studentům říkám, že trvalý hospodářský růst není nutně nezbytný, i když je samozřejmě příjemný. Měli bychom být spokojeni, když se po určité období dokážeme udržet tam, kam jsme se dostali.

Své tvrzení zdůvodňuji na příkladu - domácnosti. Když se po ukončení studia muž ožení, založí rodinu, postaví si dům (nebo si pořídí slušný byt), pořídí si auto a případně chalupu, znamená to doposud neustálý růst.

Proč se ale pak na chvíli nezastavit a spokojit se s tím, když se udržíme tam, kam se rodina dostala? Jedinou námitku, kterou jsem od studentů slyšel, byla, že když zůstanou, kam se dostali, nezůstanou vlastně na místě, ale inflace je posune dolů. Snad je to relevantní připomínka, ale zde mohu téměř automaticky počítat s tím, že i v zaměstnání budou oba manželé mít zohledněnou inflaci v růstu platu.

Zdeněk Bezděka, VŠFS

Upřesnění

Ve článku "Ministerští analytici se zaměří na menší banky" (HN, 4. října) jsme jako příklad jmenovali banku finanční skupiny J&T. Uvedení bylo čistě ilustrativní a neznamená, že by se kontrola ministerstva financí měla zaměřit na tento ústav.redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist