Posilování společné evropské měny včera pokračovalo a na okamžik padla i hranice 1,4 dolaru za euro. Tak silné nebylo euro celých osm měsíců. Od začátku června, kdy se uklidnila panika vyvolaná řeckou dluhovou krizí, získalo euro vůči dolaru už více než 17 procent.

Dolar oslabil i vůči jenu. Kurz americké a japonské měny prorazil patnáctileté minimum. Levnější dolar tlačí na zdražování ropy. Americká lehká ropa dosáhla včera pětiměsíčního maxima 84 dolarů za barel, následně ale zamířila dolů.

Evropská centrální banka včera rozhodovala o měnové politice a podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změn. Již téměř rok a půl tedy základní úrok v eurozóně zůstává na rekordním minimu 1,0 procenta. Rozhodnutí neměnit úroky přijala včera i Bank of England. Základní sazba v Británii tak zůstává již 19. měsíc na úrovni 0,5 procenta. Přes slibný růst průmyslu chce Bank of England pokračovat v tzv. kvantitativním vytěsňování, kterým do ekonomiky napumpovala již 200 miliard liber (5,6 bilionu korun). Další hospodářské velmoci, USA a Japonsko, mají úroky ještě nižší a základní sazbu drží u nuly.

Krátkodobě mohou s kurzem dolaru zahýbat nová data o americké nezaměstnanosti, která budou zveřejněna dnes. Otočení trendu v následujících měsících však čeká málokdo. Investiční banka Goldman Sachs vidí budoucnost americké měny velmi pesimisticky. Z říjnové prognózy Goldmanů vyplývá, že by se měl dolar do šesti měsíců propadnout pod hladinu 1,50 USD/euro a v ročním horizontu pak podle banky může euro získat ještě dalších pět centů.

Analytici předpověď zdůvodňují tím, že investoři zohledňují úsporné programy přijaté v nejzadluženějších zemích eurozóny a z vývoje kurzu eura již strach nemají. "Evropská dluhová krize není hlavním problémem. Pro devizové trhy budou nyní mnohem větším problémem fundamentální problémy USA," míní Goldman Sachs.

1,4029 USD/euro

činil maximální kurz eura k dolaru během včerejšího obchodování.

1,0 %


Základní úroková sazba v eurozóně zůstane již sedmnáctý měsíc rekordně nízká, rozhodla včera Evropská centrální banka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist