Těžařská společnost New World Resources (NWR) svolala na 24. listopadu mimořádnou valnou hromadu. Společnost akcionářům poskytne informace o navrhované akvizici přední polské uhelné společnosti Bogdanka. Firma o tom informovala formou inzerátu ve včerejších Hospodářských novinách.

Úvěr nebo emise


NWR na valné hromadě akcionářům sdělí informace o financování akvizice. V úvahu přichází financování prostřednictvím smlouvy o překlenovacím úvěru nebo prostřednictvím potenciální emise nových akcií NWR. Společnost bude dále informovat o pověření představenstva k emisi akcií. Valná hromada se uskuteční 24. listopadu od 10.00 v Amsterodamu.

NWR požádala polský úřad pro hospodářskou soutěž o souhlas s plánovaným převzetím společnosti Bogdanka za celkem 3,4 miliardy zlotých (zhruba 21 miliard Kč). Spojením NWR a Bogdanky by vznikl regionální lídr na trhu uhlí. Celková roční těžba uhlí spojené společnosti by dosáhla během několika let 25 milionů tun.

Bogdanka v roce 2009 prodala 5,2 milionu tun uhlí, což je zhruba sedm procent celkové produkce uhlí v Polsku a představuje 11procentní podíl na trhu s dodávkami uhlí polským tepelným elektrárnám. NWR podporuje plán Bogdanky, která chce svou produkci do roku 2014 zdvojnásobit na zhruba 11 milionů tun uhlí. NWR v letošním prvním pololetí vytěžilo 5,4 milionu tun uhlí.

Investice za 1,6 miliardy


Spolumajitelem NWR je Zdeněk Bakala, vlastník společnosti Economia, jež vydává i Hospodářské noviny. NWR je přední těžební společností ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební firma OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Její dceřiná společnost OKK Koksovny, která je největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě, včera zahájila v Koksovně Svoboda zkušební provoz nové koksárenské baterie. Investovala do ní 1,6 miliardy korun. Umožní jí vyrábět všechny druhy koksu a pružněji reagovat na poptávku na trhu. Se zahájením plného provozu nové baterie na přelomu roku plánuje firma uzavření své druhé Koksovny Jan Šverma v Ostravě, jejíž životnost skončila.

Ze 363 jejich pracovníků opustí firmu 190 lidí, zbývající zaměstnanci budou převedeni na nový provoz do Koksovny Svoboda, kde společnost centralizuje výrobu.