Zatím všichni francouzští prezidenti před tlakem stávek a demonstrací nakonec couvli. Nicolas Sarkozy však chce navzdory tlaku odborů a levice reformu důchodů prosadit. Kdyby ji odložil, riskoval by nejen další zadlužení penzijního rozpočtu. Mohl by ohrozit i státní pokladnu jako celek, protože finanční trhy jsou již delší dobu nervózní kvůli vysokému státnímu dluhu Francie. Prezident Sarkozy proto nemá jinou volbu než důchodovou reformu hájit.

Nekončící protesty

Tváří v tvář odhodlání vlády odbory vystupňovaly včera tlak proti navrhovaným změnám penzijního systému. Francouze zvláště nepříjemně zasáhly blokády čerpacích stanic a zácpy na silnicích, které zorganizovala sdružení řidičů nákladní dopravy. Benzin a nafta se nedala koupit u 1500 z celkem 12 500 čerpacích stanic. Počet vypravených souprav vlaků a metra v pařížské oblasti klesl na polovinu.

Dramatický prvek do protestů vnesli středoškoláci. Rozhněvaných sice nebylo mnoho, výuka byla narušena v 261 školách, tedy sotva šesti procentech z celkového počtu. Úřady se však obávají, že by se mohla opakovat zkušenost z roku 2006, kdy protesty středoškoláků v ulicích nakonec donutily vládu couvnout. Včerejší protesty naštěstí přerostly v násilné střety s policií jen zcela ojediněle.

Premiér Francois Fillon varoval stávkující, že nenechá "zaškrtit ekonomiku blokádou čerpacích stanic a rafinerií" s tím, že v případě nutnosti přijme "nezbytná opatření".

Na rozdíl od předchozích protestů se vláda může spolehnout na nově přijaté zákony, které stanovují minimální provoz dopravy a dalších služeb i v době stávek.

"Právo na stávku se nerovná právu blokovat přístup k čerpacím stanicím a rafineriím," připomněl premiér Fillon. Ten se spolu s dalšími klíčovými ministry denně účastní porad v Elysejském paláci řízených Sarkozym.

Sarkozy hraje o svůj úřad

Až dosud Sarkozyt spoléhal na vyčkávací taktiku. Zákon o penzijní reformě, který zvyšuje hranici nejdřívějšího odchodu do důchodu z 60 na 62 let, po Národním shromáždění už projednává Senát, který by měl o konečné podobě hlasovat zítra, nejpozději v pátek.

Sarkozy hraje vysokou hru, jeho popularita se již měsíce potácí na historickém minimu. Chce-li si uchovat vyhlídky na znovuzvolení v roce 2012, musí něco podniknout, aby znovuzískal politickou iniciativu. Očekává se, že pokud současný střet ustojí, provede změny ve své vládě, a klíčové v tom případě bude, zda ponechá v úřadě stále relativně populárního premiéra Fillona.

Do jaké míry bude Sarkozyho opotřebovávací taktika úspěšná, ukáže dnešek, na který odborové centrály svolaly už šestý celonárodní den protestů.

Podle včerejšího průzkumu pro deník Le Parisien je společnost rozdělena, protože úterní protest podporuje 52 procent Francouzů a 19 procent mu vyjadřuje sympatie. Současně však jiný průzkum ukázal, že pro 53 procent Francouzů je zvýšení věku odchodu do důchodu "přijatelné" a 70 procent ho považuje za "odpovědné vůči budoucím generacím".

 

Zaškrcená doprava

Nelétejte do Francie

Francie kvůli dnešním stávkám požádala letecké společnosti, aby omezily lety do země až o polovinu. Dnes je proto zrušeno šest spojů mezi Prahou a Paříží. Lety do Štrasburku se neruší, očekává se ale zpoždění.

Ochromená Belgie

Protestuje se i v sousední Belgii. Kvůli stávce na železnici tam od neděle nejezdily mezinárodní rychlovlaky Eurostar a Thalys. A protože lidé místo na vlak sedli do aut, dálnice ochromila zácpa.


Benzinky jsou na suchu
Bez pohonných hmot se včera kvůli pokračujícím stávkám v rafineriíích ocitlo již na 1500 z celkem 12 500 čerpacích stanic ve Francii - na snímku je včerejší boj automobilistů o místo ve frontě před jednou z benzinek v centru Paříže.
foto: reuters

Další snímky si prohlédněte na www.obrazem.ihned.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist