Kohout
Západní Ukrajina, podzim 2009

Antonín Kratochvíl

Narodil se v Lovosicích, ve dvaceti letech emigroval. Vystudoval fotografii na amsterdamské výtvarné akademii Gerrit Rietveld. Roku 1971 se přestěhoval do USA. Spolupracoval s The New York Times Magazine, Natural History Magazine, Newsweek, Rolling Stone nebo Paris Match. Roku 1998 jej časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností oboru. V roce 1999 získal první cenu na World Press Photu v kategorii Portrét, v roce 2002 dvě první ceny v kategoriích Hlavní zprávy a Příroda. V roce 2000 založil spolu s legendárním fotoreportérem Jamesem Nachtweyem fotografickou agenturu VII.

Krajina trochu delší
Miluji rozhledy, a tak musím pořád do kopce. Pohled do krajiny se totiž neokouká. Baví mě mít s sebou ten zvláštní aparát a zachycovat krajinu právě takhle, přirozeně jako celek, prostě panoramaticky. Třeba Vysoké Tatry nasvícené ranním sluncem (uprostřed). Vrchol Rysů je k takovému zážitku milosrdný, neb z chaty Pod Rysy tam není daleko. Na druhou stranu si neužijete osamělého rozjímání, vrchol byl obsypán lidmi i v tuto brzkou hodinku. S postupem času listopadové plískanice a mlhy nepřejí "dálkovým" pohledům a studená voda spíš vybízí k zalezení ke kamnům. České Švýcarsko, cestou na Ostroh (spodní foto), resp. Kyjovské údolí (nahoře).

Pepa Středa

Narodil se v roce 1964 v Praze, fotograf a vydavatel zejména panoramatických nástěnných kalendářů. Svobodné povolání mu umožnilo posunout se z Prahy do skal Kokořínska. Fotografuje klasicky i digitálně, preferuje panoramatický střední formát.

Šípek
Šatov

Michael Fokt

Volný fotograf, publicista a překladatel. Specializuje se především na makrofotografii a reportáže ze světa živočichů. Držitel cen Czech Press Photo (první místo Zlaté oko, cena dětí UNICEF, dvě ceny Academic za nejpůsobivější makrofotografie a několik čestných uznání).

Prales
Podzim přináší do krkonošského rýchorského pralesa barvy i fotogenické mlhy.

Jiří Kolbaba

Cestovatel a fotograf, spolupracuje s mnoha tiskovými a elektronickými médii. Popularizuje cestování, kontakty mezi kulturami, ochranu fauny a flory. Má svůj vlastní pořad na rádiu Impuls, organizuje výstavy, besedy a vydává knihy.

Domov
Čas strávený se starými lidmi v místě, jakým je domov pro seniory, mi pomohl si představit, co mně život může přinést na svém konci. Viděl jsem hodně osamělé a zoufalé lidi s bezmocnými tvářemi.
Ale také jsem v těch starých, vrásčitých a často slabých tělech viděl srdce malých dětí a cítil obrovskou vděčnost za vlastní zdraví a vitalitu stejně jako jistý smutek nad tím, jak snadné je pokládat takové věci za samozřejmé. Obyčejné a všední. Každodenní věci, které děláme bez rozmýšlení. V pečovatelském domě ovšem nic jako rutina neexistuje. "Nejjednodušší" věci - natáhnout si ponožky, obléci si kalhoty nebo si lehnout na postel - už jednoduché nejsou. Jsou únavné, bolestivé a nepříjemné, jsou to nešťastné připomínky mladších, energických let. Pryč jsou ty dny, kdy jste na vše stačili sami - teď na všechno potřebujete pomoc. Lidé tu unikají dovnitř sebe samých, do své samoty nebo tichého zoufalství, kde jsou méně zátěží, problémem a něčím úkolem, který musí splnit. Dívají se na strop a cítí, jako by si tady nezasloužili být, a snad si i přejí, aby tohle už prostě mohlo skončit. Přejí si být kdekoliv jinde, jen ne zde.

Petr Janoušek

Narodil se v roce 1974, vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a poté pracoval v bankovnictví a poradenství. Fotografii se jako samouk začal věnovat v roce 2002, v roce 2007 absolvoval v New Yorku workshop vedený Antonínem Kratochvílem. Jako fotografa ho přitahují zejména lidské příběhy a sociální témata. V současné době žije a pracuje v Columbusu v USA.

Japonsko
Barevne listí javoru je krasné jak v kontextu japonské přírody, tak i třeba v zenové zahradě. Krátké trvání barevné krásy symbolizuje pro Japonce pomíjivost lidského života.

František Štaud

Fotograf, cestovatel, publicista, docent Univerzity Karlovy, farmakolog, vysokoškolský pedagog. Procestoval desítky zemí, dva roky žil v Japonsku, tři roky ve Velké Británii. V současnosti žije v Hradci Králové a podniká výlety do všech koutů světa pro mezinárodní agentury, časopisy a deníky. Profesionálně se věnuje cestovatelské fotografii se zaměřením na reportáž, divokou přírodu a lidské portréty. Jeho fotografie pravidelně vychází převážně v zahraničí, a to v kalendářích, knihách a magazínech, včetně National Geographic, GEO, The Guardian, The Independent, BBC, USA Today nebo Orient Express. Nadnárodní společnosti jako Warner Bros či Sony Playstation používají Štaudovy fotografie pro reklamní kampaně.

Aljaška
Na Aljašce přichází podzim brzy. Už zkraje září klesají teploty pod nulu a příroda začíná hrát všemi barvami.

Václav Šilha

Pravidelně publikuje u nás i v zahraničí, kde spolupracuje především s britskou mediální bankou Barcroft Media, která působí v 52 zemích po celém světě. Jeho snímky byly mj. představeny i v BBC Wildlife Magazine nebo v National Geographic. Je držitelem ocenění v rámci novinářské soutěže Czech Press Photo. Od roku 2010 je členem redakční rady magazínu Československá fotografie. Je spoluautorem knih Divoká planeta (2008) a Afrika v nás, která vychází na podzim roku 2010.

Samburové
Samburka Josephine (nahoře) vychovala 11 dětí a je předačkou vesnice Nangida na severu Keni. Je to nesmírně moudrá a laskavá žena, ačkoliv nechodila nikdy do školy, je velmi bystrá. Chtěla by změnit pohled samburské společnosti na ženskou obřízku, která se v Keni stále běžně praktikuje.
Dole stařena z vesnice Nangida. Ve stáří získá Samburka alespoň trochu vážnosti a respektu. Na bedrech žen leží téměř všechna práce, zejména vaření a nošení vody. Tělo ve vyprahlé buši stárne mnohem rychleji, takže obě ženy vypadají mnohem starší než ve skutečnosti (kolem 50 let).

Lenka Klicperová

Novinářka a fotografka (*1976). Začínala jako zpravodajka, osm let pracuje v časopise Lidé a Země, od roku 2004 jako šéfredaktorka.
Pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keni, Etiopii, Mali, Burkině Faso či Demokratické republice Kongo. Zaměřuje se na dokumentování života domorodých etnik, na reportážní a portrétní fotografii.
Za fotografie Surmů z jižní Etiopie získala v roce 2008 čestné uznání v soutěži Czech Press Photo. V roce 2008 stála společně s Olgou Šilhovou u zrodu občanského sdružení Femisphera, jež se zaměřuje na dokumentování problematiky třetího světa, zejména na ženská témata.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist