Evropský parlament včera definitivně schválil regulaci takzvaných hedgeových fondů. Začne platit od roku 2013. Hedgeové fondy obchodují s obrovskými částkami a menším investorům jsou prakticky nepřístupné.

Fondy by nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Konečná dohoda také umožní, aby správce fondu, který má sídlo mimo EU, mohl nabízet své akcie nebo podíly investorům po celé unii, aniž by předtím musel žádat o povolení jednotlivé členské státy a splnit jejich různé požadavky.

Pro regulaci se nakonec vyslovili i její původní odpůrci a kompromis získal pohodlných 513 hlasů europoslanců z 608, kteří se jednání účastnili. Někteří zákonodárci ovšem během debaty vyjadřovali svoje výhrady.

"Trvám ale na tom, že žádný z těchto fondů za krizi odpovědný nemůže být. Pokud na finančních trzích vznikaly vysoce rizikové produkty, bylo to právě kvůli pokusům o státní zásahy. Finančníci tak byli nuceni hledat - a nacházeli - nové nástroje, nové způsoby podnikání," řekl europoslanec za ODS Ivo Strejček, který pro regulaci hlasoval, byť podle něj není zdaleka bezchybná.

"Přestože tento zákon není perfektní, v černé díře světových financí bude zářit jako šperk," uvedl lucemburský sociálnědemokratický poslanec Robert Goebbels.

 

2013

Začne v Evropské unii platit včera definitivně schválená regulace hedgeových fondů.

Související