Byla polovina května, když hlavní stratég pražské ODS Tomáš Hrdlička dostal otázku, jestli jeho strana neplánuje v Praze koalici s ČSSD. "Pokud bych to mohl jakkoli ovlivnit, říkám jasně: ne," řekl tehdy.

Před dvěma dny občanští demokraté právě takovou koalici v Praze uzavřeli. A byl to právě Tomáš Hrdlička, kdo na jednání regionální rady pražské ODS přesvědčoval všechny nespokojené, že je to nejlepší možné řešení.

Předvolební klid zbraní

Už před volbami si špičky pražské ODS zajistily maximální možný klid zbraní s opoziční ČSSD - domluvily se, že sociální demokraté nebudou na ODS v kampani příliš útočit. A tak se třeba stalo, že ačkoliv v prvním pražském obvodu kandidoval lídr ČSSD Jiří Dienstbier mladší proti neoblíbenému starostovi z ODS Filipu Dvořákovi, sociální demokraté na starostu, kterého několikrát prověřovala policie, a to i v souvislosti s podezřením z korupce, v kampani v podstatě vůbec neútočili.

"Dienstbier chtěl, jenže předseda pražské ČSSD Petr Hulinský to zakázal," svěřil se ještě na jedné z předvolebních akcí vysoce postavený sociální demokrat.

Plán, podle kterého měla Praze vládnout ODS a ČSSD s podporou Věcí veřejných, ale překazily volby. Věci veřejné v Praze propadly, TOP 09 uspěla a Jiří Dienstbier, kandidát sociálních demokratů na primátora, se pro mnohé nečekaně rozhodl dodržet volební slib - bránit se spolupráci ODS a ČSSD.

I přesto ale dohoda obou stran stále byla možná, byť by byla založená na těsné většině v zastupitelstvu. Uzavření koalice ale bránila jiná věc - jednání městského soudu o tom, jestli volby platí. Malé strany si stěžovaly na to, že je poškodilo účelové rozdělení hlavního města na sedm volebních obvodů. A právníci po volbách překvapivě řekli, že žaloba má šanci na úspěch.

"Po volbách se týden čekalo na druhé kolo senátních voleb, to je pravda. A pak se hodně čekalo na výsledek soudu ohledně voleb. Z toho měli někteří velký strach. Ono, když vám právníci řeknou, že pravděpodobnost zrušení voleb je dvacet až třicet procent, tak to už není zanedbatelné," říká budoucí členka rady Aleksandra Udženija z ODS. Pokud by totiž soud zrušil volby, mohla by jakákoliv uzavřená koalice jednotlivé strany v opakovaném hlasování zásadně poškodit.

Dienstbier pryč

I přes čekání ale strany dál jednaly. Občanští demokraté s TOP 09 ale ve skutečnosti jen sbírali argumenty proti vzájemné spolupráci. Napadali zastupitele TOP 09, že jsou nezkušení a nejednotní. A na rovinu přiznávali, že spolupráce s ČSSD by jim byla bližší minimálně proto, že s jejími představiteli se osobně dobře znají. A leccos spolu zažili.

Sociální demokraté k velké koalici mířili ještě jasněji a nenasytněji. Když jim modří začátkem listopadu poslali místo návrhu koaliční smlouvy svůj volební program a nabídku čtyř křesel v jedenáctičlenné radě, neváhali sociální demokraté po nabídce skočit.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský si pozval na večeři Jiřího Dienstbiera a snažil se ho přemluvit, aby velké koalici s ODS nestál v cestě. Ani dvouhodinové naléhání ale nezabralo. A tak ho sociální demokraté jednoduše ještě před verdiktem soudu fakticky vyhodili z vyjednávacího týmu.

Volby platí

Jakmile soud minulý týden volby potvrdil, bylo jasné, že uzavření koalice je otázka krátkého času. V noci z pondělí na úterý se tak skutečně stalo.

"Já jsem vůbec nevěděl, že je nějaké jednání s ODS. V pondělí večer jsem se ještě domlouval s panem Hulinským, že mi v úterý ráno pošle připomínky k nabídce TOP 09. Když jsem ale od něj po jedenácté večer dostal textovou zprávu, že se na druhý den svolává jednání vedení pražské ČSSD, bylo mi jasné, že se už dohodli," popisuje Dienstbier.

Budoucí primátor z ODS Bohuslav Svoboda, který teď má za úkol zlepšit pošramocenou pověst pražského magistrátu, ale vyvrací, že by jeho strana byla se sociálními demokraty domluvená předem.

"Je možné, že někdo něco dohadoval dopředu, ale marně. Navíc, kdybychom skutečně byli s ČSSD dohodnuti, tak by to dopadlo pro nás lépe. Hned po volbách by ČSSD byla spokojená se čtyřmi křesly, teď máme v radě vyrovnané síly," říká budoucí pražský primátor, v jehož pracovně ve vinohradské nemocnici obě strany v úterý v půl páté ráno uzavřely dohodu.

 


DO RADY
Alexandra Udženija patří k příznivcům končícího primátora Pavla Béma.
foto: čtk

 

Kdo zasedne v pražské radě

ODS a ČSSD mají mít podle dohody v radě po pěti křeslech, lídr ODS Bohuslav Svoboda bude primátorem. Jedenácté křeslo nabídla koalice vítězné straně z pražských voleb - TOP 09. Ta ale odmítla.

 

ODS

Alexandra Udženija

Známá a zkušená pražská politička vede ODS v Praze 2, kde byla do října uvolněnou členkou rady. Od roku 2005 také sedí ve výkonné radě, širším vedení občanských demokratů. Její otec, movitý podnikatel Ranko Pecič, je blízkým přítelem prezidenta Václava Klause.

 

Josef Nosek

Letitý starosta Prahy 8 vždy patřil do tábora odpůrců Pavla Béma a jeho spolupracovníků, tedy dlouholetých hegemonů ODS v Praze. Měl kvůli tomu i problémy, magistrát pro jeho městskou část škrtil dotace a nesvěřoval jí do správy zdaleka tolik nemovitostí jako poslušnějším radnicím.

 

Bohuslav Svoboda

Uznávaný gynekolog s letitou politicko-lobbistickou praxí, kterou nabyl v 90. letech jako prezident lékařské komory. Jako kandidáta na primátora jej vymysleli lidé kolem Borise Šťastného, předsedy ODS v Praze, který je přímo napojený na šedou eminenci Tomáše Hrdličku.

 

Ivan Kabický

Letňanský starosta Kabický nepatří mezi nejznámější pražské občanské demokraty, ve své Praze 18 ale dlouhodobě dosahuje solidních volebních výsledků. Možná i proto na něj padla volba. Na své radnici uzavřel po letošních volbách koalici s TOP 09.

 

Radek Lohynský

Spolu s Kabickým veřejně nejméně známá a také nejméně čitelná tvář. O Lohynském toho i sami občanští demokraté vědí velmi málo. Má údajně velmi blízko k Ondřeji Palounkovi, podnikateli a neformálnímu vládci ODS na Praze 4.

 

ČSSD

Antonín Weinert

Do října byl místostarostou na Praze 10, kde si velký zákulisní vliv udržuje podnikatel Tomáš Hrdlička. Weinert je jeho odchovancem, resp.odchovancem Hrdličkových souputníků z ČSSD, tedy Petra Hulinského a Miroslava Svobody.

 

Karel Březina

Místopředseda ČSSD v Praze a jedna z jejích nejznámějších tváří. Byl ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, proslul ale hlavně svou vášní pro večírky. Jako první náměstek bude mít na starosti dopravu, sedí v dozorčí radě Dopravního podniku, kam jej vyslala minulá pražská vláda ODS.

 

Lukáš Plachý

Předseda sociální demokracie v Praze 9, kde poslední roky působil jako opoziční zastupitel. V radě hlavního města by měl mít na starosti životní prostředí, byť jde o vystudovaného ekonoma, který se chtěl zaměřovat na oblast financí.

 

Petr Dolínek

Vyšel z líhně Mladých sociálních demokratů, tak jako třeba Jiří Dienstbier ml. nebo Bohuslav Sobotka. Mladé socialisty dokonce několik let vedl. Patří do skupiny mladých a ambiciózních politiků z okruhu Miroslava Pocheho, který se před volbami přiznal k utajenému financování ČSSD.

 

Lukáš Kaucký

Nástupce Petra Dolínka v křesle Mladých sociálních demokratů. Byl lídrem ČSSD v jednom z pražských volebních obvodů. Pracovní zkušenosti zatím získával mimo jiné jako úředník Evropského parlamentu, kde dělal asistenta europoslanci Jiřímu Havlovi.



Neobsazeno

Jedenácté místo v radě nabídla nová koalice TOP 09, ta ale odmítla. "Nabídnout jen jedno místo v radě vítězi voleb je výmysl, jehož cílem je zřejmě označit TOP 09 za nekooperativní," prohlásil její lídr Zdeněk Tůma.