Antihmota, patrně nejvydatnější zdroj energie ve vesmíru, už neexistuje pouze v představách autorů vědeckofantastických děl. Mezinárodnímu týmu vědců v evropském centru jaderného výzkumu CERN se podařilo vytvořit několik desítek atomů antivodíku, který poprvé v historii dokázali uchovat na dobu dostatečnou k jeho prozkoumání.
"Pro nás je to velký průlom, protože to znamená, že můžeme podniknout další krok, tedy pokusit se o porovnání hmoty a antihmoty," uvedl vedoucí vědeckého týmu Jeffrey Hangst, o jehož úspěchu včera informoval časopis Nature.
Antihmota byla teoreticky předpovězena již roku 1928, existenci prvních antičástic se však podařilo prokázat až teprve nedávno. Vytvořit z těchto částic celé atomy, jež okamžitě po svém vzniku nezmizí, se podařilo až nyní.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist