Developerská společnost ECM Real Estates Investments odmítla insolvenční návrh, který na ní podala Burzovní společnost pro kapitálový trh finančníka Pavla Sehnala.

Podle developera navrhovatel nedoložil, že ECM REI není schopná plnit své závazky a je v úpadku.

Jsme mimo české soudy


Firma též tvrdí, že centrum jejího hlavního zájmu je mimo Česko a nespadá tedy v této věci pod pravomoc českých soudů. ČTK to zjistila z vyjádření firmy v insolvenčním rejstříku. Developer má sídlo v Lucembursku. V Česku je firma známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

V Lucembursku vydala společnost v roce 2007 podle lucemburského práva dluhopisy v eurech. Jejich objem po přepočtu na koruny činil zhruba 2,4 miliardy Kč. Podle českého práva vydala ECM REI obligace v objemu jedné miliardy Kč.

Právě s korunovými dluhopisy souvisí insolvenční řízení, které s ECM REI vyhlásil Městský soud v Praze začátkem listopadu. Insolvenční návrh podala Burzovní společnost pro kapitálový trh kvůli 234.000 korun z nezaplacených úroků z korunových dluhopisů. Developer v říjnu rozhodl o odložení splátek úroku z korunových i zahraničních dluhopisů. Krok odůvodnil pokračujícím jednáním o restrukturalizačním plánu firmy. ECM REI je tedy podle navrhovatele s úhradou úroků z dluhopisů v prodlení.

ECM REI je kotovaná na pražské burze a v pátek se její kurz propadl na historické minimum 89 korun. Firma se potýká s vysokým zadlužením. Situaci chce vyřešit prostřednictvím restrukturalizačního plánu. Návrh, který má být východiskem pro jeho vypracování, podpořila valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách.

Hra o restrukturalizaci


To znamená, že majitelé těchto obligací nepožadují předčasné splacení dluhopisů. Pro schválení konečného plánu restrukturalizace chtějí s firmou ještě dál jednat. Podobný postoj zaujali později i držitelé korunových dluhopisů. ECM REI se za tři čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 69,9 milionu eur (asi 1,7 miliardy Kč). Za stejné období roku 2009 byla firma v prodělku 28,08 milionu eur. ECM REI není jediným developerem podnikajícím v Česku, který má sídlo v zahraničí. V Lucembursku sídlí například Orco, v Nizozemsku zase mateřská firma Sekyra Group.