Náklady daňových poplatníků v USA na sporný program na záchranu amerických finančních společností a automobilek TARP se snížily na 25 miliard dolarů (zhruba 479 miliard korun). Program měl původně k dispozici z peněz daňových poplatníků 700 miliard dolarů. Uvedl to včera nestranný Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).
Dosud nevrácená suma zahrnuje hlavně peníze vyplacené na pomoc pojišťovacímu gigantu American International Group (AIG) a automobilkám Chrysler a General Motors. I tyto tři společnosti ale již část peněz splatily.
Výhled návratnosti investic je nyní mnohem příznivější než v srpnu, kdy CBO odhadoval ztráty na 66 miliard dolarů. Ještě v březnu viděl ztráty kolem 109 miliard dolarů. Odhad je dokonce příznivější než zářijová vládní prognóza, která uváděla, že náklady daňových poplatníků budou menší než 50 miliard dolarů.
Příznivější odhad je podle CBO výsledkem zpětného odkupu prioritních akcií od příjemců finanční pomoci, nižších odhadovaných nákladů na pomoc AIG a automobilovému průmyslu a nižší účast v programech na podporu hypoték.
Celkový objem záchranného programu tarp
700 miliard dolarů
odhad reálných nevratných nákladů
Březen 2010
109 miliard dolarů
Srpen 2010
66 miliard dolarů
30. 11. 2010
25 miliard dolarů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist