Devátý ročník Přehlídky animovaného filmu v Olomouci nabídne program složený z klasické animace i originálních audiovizuálních představení. Festival začne v Olomouci 9. prosince a potrvá do 12. prosince.

Jedním z hlavních hostů bude britský filmový režisér Peter Greenaway, který se však představí především jako autor videoinstalací a umělec přesahující hranice filmu, výtvarného umění a hudby.

Olomoucká přehlídka vznikla před deseti lety z iniciativy studentů filmové vědy a uměnovědných oborů Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Dodnes se profiluje především jako setkání studentů a odborníků na kinematografii a nová média, i když s přesahem pro veřejnost.

Přehlídku slavnostně zahájí Peter Greenaway ve čtvrtek 9. prosince v 19 hodin v Metropolu. Následovat bude projekce jeho snímku z roku 1989 Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec. Greenaway bude mít přednášku v pátek odpoledne ve Filmovém sále Konviktu na téma nových možností kinematografie, nazval ji "Kinematografie je mrtvá, ať žije kinematografie". Bude v ní mluvit právě o hranicích kinematografie a dalších oborů umění.

Dalším významným hostem přehlídky bude rakouský audiovizuální umělec Martin Arnold, jenž v Olomouci uvede ve světové premiéře projekci Soft Palate.

Související