Čína dovezla od ledna do října 209,72 tuny zlata, což je oproti stejnému období loni šestinásobně více. Řekl to včera ředitel burzy zlata v Šanghaji Šen Siang-žung. Čína takové údaje prakticky nezveřejňuje, tuto informaci lze tedy považovat za výjimečnou. Šen řekl, že za mimořádně silným nárůstem dovozu je převážně vytrvalá investiční poptávka.
"Nejistota v domácí i globální ekonomice, stejně tak stále častější předpoklad růstu inflace, zlato jako nástroj zajištění hodně zatraktivnily," řekl. Potvrdil tím, že se zájem o zlato zvyšuje podle toho, jak narůstají obavy, že měnová politika centrálních bank do budoucna znehodnotí papírové peníze a zvýší inflaci. Vysoký nárůst dovozu zlata jde ruku v ruce s růstem ceny. Ta se nepřetržitě zvyšuje již asi deset let a za tu dobu vzrostla asi pětinásobně. Jen za letošní rok se cena zlata zvýšila zhruba o čtvrtinu a v listopadu vystoupila až nad 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).
Z dosavadního vývoje lze odvodit, že za celý rok by se měl objem dovozu zlata do Číny vyšplhat na 250 tun. To by bylo více, než očekávali analytici. Ti v listopadové anketě agentury Reuters celoroční dovoz kovu odhadli v průměru na 180 tun. Čína je předním producentem i spotřebitelem zlata. Produkce kovu by letos mohla dosáhnout 324 tun, pokud se vychází z dat o těžbě za prvních deset měsíců.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist