Andrea Běhálková
předsedkyně Sdružení SPES

Neúčelové úvěry by měl člověk zvažovat jako poslední možnost řešení obtížné situace. Největším rizikem je samotný účel úvěru. Půjčuji si peníze, ale na druhé straně nezískám žádnou hodnotu. Proto by se měly využívat jen účelové úvěry. Sice se zadlužím, ale na druhou stranu mi vznikne hodnota, tedy věc, která se dá zpětně zpeněžit.

František Klufa
Finanční arbitr ČR

Spotřebitel by si měl důkladně promyslet, zda je nezbytné žádat o spotřebitelský úvěr. A měl by dobře využít větší rozsah údajů, které mu musí od příštího roku instituce před podpisem úvěrové smlouvy poskytnout. Pak si takové formuláře nechat předložit více institucemi a v klidu se doma rozhodnout.

Ondřej Marek
úvěrový poradce Sophia Finance

Klient by si měl půjčovat pouze na bydlení a v případě potřeby úvěru na vybavení domácnosti, kde většinou není možná hypotéka ani úvěr ze stavebního spoření. Pak zvolit účelový úvěr, který je potřeba doložit alespoň účtem za zboží. Některé banky takové produkty mají v nabídce při RPSN do 10 procent.

Zdeněk Simaichl
Poradce Partners

Největší riziko spočívá neprůhledných sankcích a úrokovém penále za nedodržení podmínek splátkového kalendáře, jednostranných rozhodčích doložkách a zajišťovacích nástrojích typu blankosměnka. Nebezpečí hrozí zejména u soukromých poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Velký pozor též na tzv. "žraločí firmy", které dopředu kalkulují s tím, že klient nebude včas řádně splácet.

Monika Fundová
úvěrová specialistka Broker Consulting

Bezprostřední úskalí číhá ve vysokém RPSN, neúměrné době splácení v porovnání se životností pořizované spotřební věci a sankcích za předčasné doplacení (částečné či úplné). Domácnosti se mají vyhnout: jakékoliv platbě předem, aniž by měly podepsanou smlouvu a věděly, že je půjčka schválena, a také půjčkám na krátkodobé radosti, jako jsou Vánoce, dovolené a podobně.