Stavební spoření (1.1.)


Sníží se státní podpora stavebního spoření

10 %


přispěje stát na stavebním spoření k ukládané částce.

Nejvyšší pokles podpory bude u smluv uzavřených před rokem 2004. Na ty dnes stát přispívá 25 % vkladu, maximálně 4500 korun ročně, u novějších je to 15 %, maximálně 3000. Od ledna dostanou staří i noví klienti jen 10 % příspěvek, maximálně
2000 korun ročně.

Co s tím?


Na vypovídání smlouvy není třeba spěchat.Vyplatí se počkat na rozhodnutí ÚS, před kterým chce omezení státní podpory napadnout ČSSD. Uzavření nové smlouvy v budoucnu může být navíc ještě méně výhodné než si nechat tu současnou.


Platy ve státní sféře (1.1.)


o Mzdách začnou rozhodovat nadřízení

645 tisíc


lidí pocítí změny na výplatních páskách.

Na úřadech, v nemocnicích, v knihovnách a řadě dalších míst už nebudou lidé dostávat plat podle toho, na co mají podle délky praxe nárok. Nadřízení budou v rámci daného rozpětí určovat, komu plat snížit a o kolik a komu případně přidat.

Co s tím?


Snížení platu lze oznámit ze dne na den. Že vám od ledna zaměstnavatel sebere peníze, se tak můžete dozvědět až 30. prosince. Bránit se ale v zásadě nemůžete, můžete maximálně odporovat nebo vyhrožovat výpovědí.


Deregulace nájemného (1.1.)


Stát přestává určovat nájmy

2013


Až v tomto roce se ale uvolní nájmy v Praze

Stát přestane určovat nájmy ve více než polovině bytů s nyní regulovaným nájmem. Zvýšení nájmu musí majitel nájemníkovi oznámit minimálně tři měsíce dopředu.

Co s tím?


Pokud jste žádné oznámení o zvýšení nájmu nedostali, nemůže vám být zvýšen hned od ledna. I pokud už takové oznámení v ruce máte, ale s vyšším nájmem nesouhlasíte, nemusíte začít platit víc. Dál sice platí původní výše nájmu, riskujete ale soudní spor s majitelem.


Dražší energie (1.1.)


Stoupne cena Elektřiny, vody a někde i plynu

4,6 %


si za elektřinu připlatí v průměru domácnosti

Vytápění a ohřev teplé vody elektřinou ale podraží více.

Ceny plynu vzrostou jen u RWE, a to o dvě procenta.Zdraží i voda, někde i o třetinu.

Co s tím?


Porovnejte cenu elektřiny a plynu, jakou byste dostali u konkurence. Pokud ani tak nemůžete účty za energie snížit, zvažte jiný způsob vytápění a investujte do úspor.

Kromě velkých výdajů, jako je výměna oken nebo zateplení domu, ušetříte i vypínáním elektrospotřebičů.


Změny důchodů (30.9.)


Od Října se budou penze počítat jinak

80 %


lidí dostane podle nových pravidel nižší důchod

Změny se dotknou jen těch, kdo půjdou do penze po 30. září 2011. Ministerstvo práce navrhuje snížit důchody lidem s příjmy 12 000 až 36 000 korun měsíčně. Ti kdo vydělávají víc, si polepší.

Co s tím?


Chystáte-li se odejít do penze v příštím roce, zjistěte si, zda dostanete vyšší důchod podle současného, nebo nového výpočtu. Pokud máte střední příjmy, vyšší důchod dostanete do konce září. Lidem s nadprůměrnými příjmy se vyplatí počkat do října.