Slovenský parlament včera schválil návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá s ozdravením veřejných financí. Jejich schodek by měl klesnout na 4,9 procenta hrubého domácího produktu z letošních odhadovaných 7,8 procenta výkonu ekonomiky. Vládní koalice se navzdory dřívějším rozporům kvůli volbě generálního prokurátora sjednotila a rozpočet hladce prosadila.

Ke zlepšení kondice veřejných financí má přispět úsporný balík opatření, jenž počítá například s dočasným zvýšením základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na 20 procent ze současných 19 procent. Příjmy státu mají v příštím roce stoupnout na 13,15 miliardy eur (zhruba 330 miliard korun) z letošních 11,87 miliardy eur. Mírně vzrostou výdaje, a to na 16,96 miliardy eur. Schodek rozpočtu má tak klesnout na 3,81 miliardy eur oproti letošním očekávaným 4,54 miliardy eur. "Tento rozpočet je dobrou zprávou, protože tato nebezpečná cesta končí, a zabrání tomu, abychom měli problémy, jaké dnes zažívají například v Maďarsku nebo v Řecku," řekl ministr financí Ivan Mikloš.

Nejsilnější opoziční strana Směr-SD materiál kritizovala, přidat chtěla například zemědělcům, na silnice, školství nebo vědu. Se svými pozměňovacími návrhy však neuspěla. Analytici plánované snížení veřejného schodku přivítali, připomněli však, že vláda mohla více škrtat státní výdaje.