Ceny benzinu se v Česku vyšplhaly nejvýš za pět let a do Vánoc ještě porostou. Od začátku prosince cena stoupla o více než korunu a v nejbližších dnech má přijít další zdražení.
Průměrná cena benzinu nejspíš překročí hranici 33 korun, průměrná cena nafty nejspíš překročí 32 korun.
"Zdražení u pump bude v řádu desítek haléřů," potvrzuje analytik společnosti Colosseum Petr Čermák a stejně mluví jak obchodníci s pohonnými hmotami, tak pumpaři.
Některé pumpy, zejména ve velkých městech nebo u dálnic, převyšují průměr až o dvě koruny, a řidiči se tak mohou před svátky běžně setkat i s cenou přes 35 korun za litr benzinu.
Ropa, kurz a daně
Česko se už aktuální cenou benzinu 32,72 koruny dostalo na pětileté maximum od rekordních cen v roce 2005, způsobených tehdy výpadkem amerických rafinerií při hurikánu Katrina. Benzin tehdy stál ještě o korunu víc než dnes.
Natural 95 je v současnosti dražší než v roce 2008, kdy stála ropa víc než 140 dolarů. Dnešní cena ropy činí 90 dolarů, ale kvůli jejímu růstu v poslední době rostou i burzovní ceny pohonných hmot. Směnný kurz je dnes navíc zhruba o čtyři koruny slabší než v roce 2008, v ceně se letos také promítá zvýšení spotřební daně a DPH.
V případě nafty má podle některých lidí z branže vliv na růst ceny i její nedostatek na trhu. Vlivem nižší kapacity rafinerií v Evropě i omezením provozu největší tuzemské rafinerie v Litvínově.
Za prvních deset prosincových dnů vzrostly české velkoobchodní ceny benzinu o 2,30 koruny a nafty o necelé dvě koruny. To je víc než zdražení u pump. "Pokud se nezmění burzovní cena ani kurz koruny, mohl by benzin ještě zdražit až o korunu. Nafta o nějakých 80 haléřů," nevylučuje šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček.
Zdražuje se i v Německu
Podobný vývoj zažili i řidiči třeba v sousedním Německu. Za posledních sedm dní tam benzin (Super) zdražil o pět centů, tedy v přepočtu o 1,25 koruny na aktuálně průměrných 1,48 eura. Nafta zdražila o srovnatelnou částku na přibližně 1,31 eura.
Podle ekonoma Unicredit nemusí zdražení trvat dlouho, ale může se promítnout do celkové inflace. Někteří přepravci už promítli dražší naftu do svých cen, jiní se k tomu teprve chystají.
Ceny nafty může ovlivnit vývoj v Litvínově, kde rafinerie kvůli havárii stojí již více než týden. "Denně škemráme o každý litr," říká manažer jedné z menších obchodních firem, podle něhož se pokračující výpadek v Litvínově projeví.
Velcí distributoři, jako je Unipetrol nebo státní Čepro, kteří zásobují naprostou většinu trhu, tvrdí, že nouze u pump nehrozí. "Navýšili jsme dovoz," vysvětluje šéf Čepra Jiří Borovec.
Dražší než v roce 2008
Přestože dnes ropa stojí 90 dolarů, cena PHM u nás je vyšší než v roce 2008, kdy barel ropy stál přes 140 dolarů. Může za to letos zvýšená spotřební daň a DPH a také o 4 koruny dražší dolar, podle kterého se české ceny kalkulují.
Nafty je málo
Na cenu má vliv i nedostatek nafty v rafineriích ve střední Evropě. Produkci omezila po havárii i rafinerie v Litvínově.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist