Jednadvacet let po pádu totality jsou na tom Češi se znalostí cizích jazyků stále bídně. Jiným jazykem než svou mateřštinou se nedomluví 54 procent lidí.
Zjistil to nový výzkum Institutu pro sociální a ekonomické analýzy (ISEA). Podle něj umí obstojně anglicky 27 procent lidí. Jen každý desátý ale vládne angličtinou slovem i písmem na vynikající úrovni.
U němčiny, která je přitom Čechům kulturně i historicky blízká, je to ještě horší. Podle výzkumu ovládá němčinu na dobré úrovni 22 procent Čechů, ale jen pět procent je schopno v tomto jazyce komunikovat bez problému.
"Zarážející je ale hlavně to, že podle výzkumu se anglicky nebo německy nedomluví 23 procent vysokoškolsky vzdělané populace. Jak je to možné? Jak četli literaturu?" diví se sociolog Petr Matějů, který zmíněný výzkum vedl.
Němčina zmizela
Většina českých školáků se dnes učí anglicky. Zájem o němčinu pak v posledních letech dramaticky klesá. Proti roku 2004 nyní tento jazyk studuje o 105 tisíc žáků méně.
Nezájem nejmladší generace o němčinu doprovází jeden paradox. Starší lidé, totiž rodiče a prarodiče dnešních školáků, znalost německého jazyka stále považují za užitečnou.
Podle výzkumu ISEA si 77 procent dospělých myslí, že němčina je pro Čechy vzhledem k blízkosti Rakouska a Německa důležitá pro profesní život. Své děti ale přesto houfně hlásí na angličtinu.
"Hlavním důvodem, proč se lidé neučí německy, je fakt, že se tento jazyk na jejich škole nevyučoval," říká Matějů. Jeho slova dokládají i statistiky - za poslední tři roky přestalo 16 procent škol nabízet studium němčiny jako volitelný jazyk.
Znalost němčiny, kterou ze škol stále více vytlačuje angličtina, ale Čechům může chybět. Ukazuje to další průzkum, který provedla Česko-německá obchodní komora. Podle něj vůbec nemusí platit předpoklad, že s angličtinou si člověk docela dobře vystačí i v německých firmách.
Podle průzkumu komory kladou tři čtvrtiny německých firem, které působí v Česku, při výběrových řízeních velký důraz na znalost německého jazyka.
"V České republice působí asi čtyři tisíce německých podniků, což představuje 130 tisíc pracovních míst," říká mluvčí komory Hannes Lachmann.
V tuzemsku působící firmy, které HN oslovily, se však už na nedostatek lidí s dobrou znalostí němčiny adaptovaly. Musely.
"Ještě tak před pěti lety jsme měli v nabídce řadu neobsaditelných pozic, kde byl požadavek na němčinu. Firmy poptávaly například německy mluvící inženýry nebo technology. To už se ale změnilo. Firmy už na němčině netrvají, stačí jim, že uchazeč umí dobře anglicky," říká Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.
Nedostatek německy mluvících uchazečů už nestresuje ani českou pobočku společnosti Siemens.
"Znalost němčiny není povinností, ale jako druhý jazyk je vítána. Nalézt větší množství německy hovořících absolventů vysokých a středních škol ale není vůbec jednoduché," říká mluvčí Siemensu Pavel Kaidl.
Němčina povinně?
V Česku mají děti povinně angličtinu od třetí třídy. Druhý jazyk si pak mohou volitelně vybrat na druhém stupni - pokud je tedy v nabídce. Povinně pak s druhou cizí řečí začínají až na střední škole.
Ministr školství Josef Dobeš (VV) začátkem prosince oznámil, že bude prosazovat povinný druhý jazyk už od sedmé třídy základní školy. Ministr to tak chce zavést od školního roku 2012/2013. "Protože říkáme povinný cizí jazyk, tak ho musíme stanovit. Německý a ruský jazyk jsou asi dva nejžhavější kandidáti," řekl nedávno Dobeš pro server Novinky.cz.
Pro zavedení povinné němčiny by nahrával hlavně fakt, že v Česku je stále velké množství aprobovaných němčinářů.
Jak jsou na tom Češi s cizími jazyky
54 procent se nedomluví
Vůbec žádný cizí jazyk podle výzkumu ISEA neovládá 54 procent Čechů.
Anglicky jen desetina
Podle výzkumu umí dobře anglicky 27 procent lidí. Ale pouze 10 procent je schopno angličtinu používat slovem i písmem na vynikající úrovni.
Německy pět procent
Němčinu ovládá obstojně 22 procent lidí. Ale jen pět procent vládne německým jazykem na špičkové úrovni.
Firmy to žádají
Znalost němčiny přitom podle průzkumu Česko-německé obchodní komory vyžadují dvě třetiny německých investorů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist