Co se stane na bytovém trhu v roce 2011 v souvislosti s deregulací nájemného?

Tomislav Šimeček, předseda občanského sdružení majitelů domů

Nemyslím, že se bude výrazně snižovat nájemné. Developeři, kteří v Praze mají neprodaných 3500 bytů, se je budou snažit prodat, protože musí splácet krátkodobé úvěry. Nabídka bytů k pronájmu se nerozšíří.

 

Miroslav Jonáš, spolumajitel realitní kanceláře M&M Reality

Bude to připomínat vstup Česka do EU: Hodně se o tom mluvilo, a nic se na realitním trhu nestalo. Byla to jen bublina. Většina majitelů a nájemníků se dohodne, rozhodně nečekám, že by se statisíce lidí ocitly bez domova.

 

Jiří Pácal, ředitel central europe holding

Končí jedna velká deformace nájemního trhu a nastává rovnovážná hladina nájemného. Mělo by to přinést pozitiva pro obě strany. Pronajímatelé se budou přetahovat o nájemníky. Bude trvat půl roku až rok, než se hladina nájemného ustálí. Měl by nastat stav, kdy výše nájemného bude odpovídat kvalitě bydlení.

 

Jan Vozárik, místopředseda sdružení nájemníků ČR

V každém případě by mělo dojít k poklesu cen bytů. Pravděpodobně se také sníží nabídkové ceny nájmů. Otázkou je, co přijde v následujících letech. Velké byty jsou dnes například pro důchodce nezaplatitelné a zřejmě je budou rozdělovat na dva menší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist