Spolu se škrtnutím deseti procent objemu peněz na letošní platy více než půlmilionu zaměstnanců veřejných služeb a správy odstartoval kabinet Petra Nečase zásadní změnu. Pro většinu profesí přestává platit pravidlo, že delší praxe rovná se vyšší plat.

Na to mohou i dále spoléhat pouze policisté, hasiči, vojáci nebo celníci. Ti sice přijdou o deset procent základního tabulkového platu a často také o část příplatků, avšak na princip zaručeného růstu platu s délkou zkušeností jim vláda nesáhla.

Do určité míry nadále platí toto pravidlo i pro učitele, ačkoli u nich se s novými platovými tabulkami rozdíl mezi nástupním platem a tím, kolik vydělává učitel s letitou praxí, smazává na minimum. Těm ostatním, tedy například úředníkům, knihovníkům, zdravotním sestrám, meteorologům nebo hercům se může od ledna plat změnit v podstatě libovolně. Záleží jenom na jejich šéfovi, zda letošní desetiprocentní škrty v platech rozloží mezi všechny zaměstnance stejně, nebo někomu ubere více, jinému méně, či někomu dokonce přidá.

Dosavadní platové tabulky sice pro tyto zaměstnance existují dál, přestává ovšem platit, že by délka praxe znamenala nárok na určitý plat.

Například zdravotní sestra tak kvůli takzvanému pásmovému odměňování může dostat základní plat v rozmezí 15 960 až 24 020 korun měsíčně.

Ještě volnější pravidla začínají platit pro všechny zaměstnance zařazené do třinácté a vyšší platové třídy.

To se týká například lékařů s atestací. Nově si mohou se svým vedením dohodnout smluvní plat. Stejně na tom jsou i náměstci ministrů nebo špičkoví odborníci pracující pro stát.

Jediní, kdo dostanou přidáno plošně, jsou učitelé. Nejvíce, o tisícikoruny měsíčně, stoupnou tabulkové platy mladým kvalifikovaným učitelům. Až o sedm a půl tisíce měsíčně si polepší učitelé s bakalářským titulem v mateřských školách.

Téměř o 5500 jejich začínající kolegové na základních školách, na středních školách o více než čtyři tisíce korun. Ti s delší praxí však dostanou přidáno jen stokoruny.

Ačkoli mělo ministerstvo školství původně jiný plán, polepší si nakonec i řada nekvalifikovaných učitelů. Kvůli konstrukci nových tabulek to jinak nešlo.

 

Změny, které čekají letos zaměstnance

-10 %

o tolik méně najdou ve výplatě státní zaměstnanci

45 %

tolik průměrné mzdy budou pobírat na úřadu práce nezaměstnaní, kteří dali sami výpověď (dosud první 2 měsíce 65 %, další 2 měsíce 50 % a v dalším období 45 %)

15 %

takové dani budou nově podléhat výsluhy policistů

 

Výhled 2012

Daně

Od roku 2012 bude zřejmě docházet k přesunu daňového zatížení do oblasti nepřímých daní, ať už půjde o zvyšování spotřebních daní, nebo DPH. K dílčím změnám přímých daní by mohlo dojít spolu s novým nastavením stropů na sociální pojistné.

Zákoník práce

Vláda se chystá změnit pravidla pro zaměstnávání lidí. Předpokládá se liberalizace zákoníku práce, konkrétní podobu změn ale ještě kabinet nepředstavil. Ministr práce Jaromír Drábek nicméně říká, že nejspornější kroky, jako například výpověď bez udání důvodu, by obsahovat neměl.

Důchodová reforma

Klíčovým úkolem kabinetu je reforma penzí, která by posílila individuální spoření na důchod a umožnila vyvést několik procent z veřejného systému na soukromé spoření.

Není zatím jasné, zda by k tomu došlo pro lidi po čtyřicítce povinně, nebo dobrovolně. Dohoda může ještě ztroskotat jak ve vládě, tak při jednáních s opoziční ČSSD.

Sociální politika

Má dojít k velké reformě sociálních dávek a jejich přísnějšímu a adresnějšímu vyplácení.



V prosinci

Ve stávce, kterou uspořádaly odborové svazy na začátku loňského prosince, protestovali zaměstnanci veřejné sféry také proti plošnému snížení platů.

foto: archiv hn - jan schejbal

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist