Zaměstnanci soukromého sektoru se budou mít letos lépe. Jejich kolegy placené státem čeká naopak snižování příjmů a rušení míst. "Podle mě dojde ke znatelné diferenciaci ve vývoji životní úrovně těchto dvou skupin zaměstnanců," míní hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

HN: Co letos čeká zaměstnance?


Bude výrazný rozdíl mezi tím, jak se povede zaměstnancům ve veřejném a v soukromém sektoru. Ve firemním sektoru by se mělo projevit, že se už loni ekonomická situace začala zlepšovat a letos by měl tento trend pokračovat. Mohl by růst počet nových pracovních míst a také by se mohly mírně zvýšit mzdy.

Oproti tomu ve veřejném sektoru bude pracovních míst spíše ubývat a platy budou klesat. Podle mě dojde ke znatelné diferenciaci ve vývoji životní úrovně těchto dvou skupin zaměstnanců.

HN: Bude tento trend pokračovat i v dalším roce?


Myslím, že v roce 2012 a dalších letech už nebude možné tolik šetřit na platech veřejných zaměstnanců, protože pak už by mohla být opravdu ohrožena funkčnost veřejné správy. Mzdy porostou minimálním tempem, spíš v souladu s inflací a v reálném vyjádření tak udrží úroveň.

V dalších letech budou nejspíše stagnovat. Oproti tomu firemní sektor poroste i v dalších letech a díky tomu by tempo růstu mezd mělo být podle mého názoru vyšší než v tom veřejném. Možná nedojde k takovému rozevření nůžek jako v letoším roce, ale životní úroveň těchto dvou skupin se bude vyvíjet rozdílně.

HN: Pocítí zaměstnanci výrazně změny daní, ať už ty schválené, nebo další, které vláda teprve chystá?


Určitě je to ta povodňová stokoruna, která postihne všechny bez rozdílu. Relativně více ale dopadne na lidi s nižšími příjmy.

Další zásadní změny můžeme čekat spíše v následujících letech. Předpokládám, že bude docházet spíše ke změnám nepřímých daní, zejména daně z přidané hodnoty, což zase dopadne v absolutním vyjádření stejně na všechny. V tom relativním to však pocítí více především nízkopříjmové rodiny s dětmi.

HN: Lze do budoucna počítat s tím, že úplně skončí státní podpora stavebního spoření?


Myslím, že by bylo ideální, kdyby se do budoucna zrušila. Není to ale úplně jednoduché. Myslím, že bude ještě chvíli trvat, než dojde k dalšímu omezení, případně úplnému zrušení tohoto instrumentu, který ekonomice více škodí než pomáhá.

HN: Jak se díváte na zpřísnění podpory v nezaměstnanosti? Pomůže to podle vás rozhýbat trh práce, nebo je to jen způsob, jak ušetřit prostředky státu?


Myslím, že jde o opatření, která jsou poměrně rozporuplná. Na jedné straně mohou motivovat k hledání práce.

Na straně druhé skutečnost, že ten, kdo dá sám výpověď, dostane nižší podporu v nezaměstnanosti, může omezit pohyb lidí na trhu práce. Lidé se mohou bát opouštět své současné zaměstnání.

HN: Co změny nemocenské? Budou pro lidi významné?


To je záležitost, která dopadá hlavně na firmy. Musí vyplácet o týden déle nemocenskou, a navíc se jim nesníží nemocenské pojištění tak, jak mělo. Primárně to dolehne na zaměstnavatele.

HN: Ale prodloužení platnosti nižší dlouhodobé nemocenské pocítí i lidé?


To ano. To je zásah pro toho, kdo bude nemocný. Je to určité oslabení sociální jistoty. Já bych to považoval za jedno ze současných opatření, které předchází reformě zdravotnictví.

HN: Jsou podle vás ve zdravotnictví již patrné tendence, které předurčí změny, na které se připravit?


Žádné větší změny, žádná revoluce se u nás zatím nechystá. To, co se nyní aktuálně děje kolem odchodů nemocničních lékařů, je věcí ve vztahu lékaři a vláda, nikoli pacienti a lékaři. Z pohledu pacienta by se zásadně nemělo nic změnit.

HN: Jaké další změny považujete pro nadcházející období za významné?


Je tu jedna důležitá věc, a to je deregulace nájemného. Pro lidi, kteří bydlí v bytech, kde dojde k deregulaci už letos, se dá očekávat poměrně vysoký nárůst nákladů na bydlení, a to až v desítkách procent.

HN: Je už jasné, co očekávat od roku 2012, od skutečných reforem, které vláda slibuje?


Zřejmé jsou minimálně dvě věci. První je důchodová reforma, kdy dojde k posílení individuálního spoření. Je otázka, v jakém rozsahu, jestli dobrovolně, nebo povinně. Druhá změna se bude týkat sociální politiky. Sociální dávky budou muset být přísnější a adresnější, ten systém méně štědrý. Část dnešních příjemců sociálních dávek to pocítí negativně.

HN: Je pravděpodobné zvýšení DPH, o kterém vláda mluví?


V letech 2012 a dále bude docházet k přesunu daní do oblasti nepřímých, ať už půjde o zvyšování spotřebních daní, nebo DPH.

více na www.ihned.cz

Seriál HN

Změny 2011

HN budou celý týden podrobně rozebírat dopady změn, které přinese rok 2011.

Úterý - Zaměstnanci

Středa - Důchodci

Čtvrtek - Rodiče a studenti

Pátek - Podnikatelé a firmy

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist