Každý, kdo cítí, že mu ubývají síly, by si měl položit otázku: Zvládnu tuhle práci za pět, deset nebo patnáct let? Čeští personalisté doporučují, pokud vážně uvažujete o změně oboru, neváhat a udělat takovou změnu raději do padesáti. Otevřenější odborníci, kteří si nelakují trh práce na růžovo, posunují hranici už pod čtyřicítku. Proč? Rozhodnutí, že změníte svůj život třeba v 55 letech, není v Česku příliš obvyklé a bude vás stát hodně nervů a sil. V Česku chybějí systematické programy pro vzdělávání a zaměstnávání starších lidí. Zejména ty, které by byly skutečně efektivní a pomohly někomu k novému místu, když potřebuje změnu. Většinou se to děje ze zdravotních důvodů. Ale i ve firmách tvrdě zaměřených pouze na výkon se stane, že poměrně mladý člověk nestačí nárokům na určitém místě. Když budete dlouho váhat, šanci na změnu oboru máte větší, když začnete sami podnikat. V pozdějším věku jste totiž odsouzeni bojovat s předsudky na straně manažerů i personalistů. A nepomůže ani krátkodobý kurz na úřadu práce.
Například z průzkumů, které dělala na toto téma společnost DMC, vyplývá, že důvěra v rekvalifikaci na straně firem je v Česku velmi nízká. Kvalita těchto kurzů není standardizovaná a zaměstnavatelé je neberou moc vážně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist